Nowa podłoga Koloseum

Nowa podłoga Koloseum

Koloseum, zdj. Mike Swigunski

Najpierw Pola Elizejskie, teraz Koloseum! Niekwestionowany symbol Rzymu już niebawem doczeka się częściowej rewitalizacji. Nowe życie zyska zabytkowa podłoga oraz podziemne konstrukcje, w tym system zapadni i tuneli.

Koloseum, niekwestionowana perełka na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Obiekt, którego otwarcie datuje się na rok 80 naszej ery, było w stanie pomieścić niemalże 35 tysięcy osób. Rzymianie przez dekady gromadzili się w murach Koloseum, aby oglądać brutalne walki, w których uczestniczyli wyszkoleni gladiatorzy, więźniowie i dzikie zwierzęta. Aby urozmaicić doświadczenia rzymskiej publiki, w podłodze budynku zainstalowane zostały tunele i windy, które pozwalały walczącym na efektowne „pojawianie” się walczących na scenie. Zaniedbane przez wiele lat mechanizmy niszczeją, a ukryte przed zwiedzającymi, nie wykorzystują swojej wartości historycznej. Zarząd muzeum wraz z włoskim rządem podjęli decyzję o rewitalizacji podłogi budynku i wyeksponowaniu dawnych mechanizmów w celach edukacyjnych.

Naprawa i rewitalizacja podłogi Koloseum ma również na celu poszerzenie oferty kulturalnej zabytku. Jak mówi Alfonsina Russo, dyrektor Koloseum, w wywiadzie dla „Times”, długoterminowy plan ustalony przez zarząd zakłada prężną organizację koncertów i przedstawień teatralnych w historycznych murach. Na przebudowę podłogi włoski rząd przeznaczy ok. 10 milionów euro.

Jak wiadomo, propozycje i plany przebudowy mają zostać złożone do początku lutego. Według dyrektor muzeum, prace zakończą się w 2023 r.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.