Nowa twarz zabytku. Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie

Nowa twarz zabytku. Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie

Pałac Radziwiłłów w Wilnie, zdj. wikimapia.org

LNMA, czyli Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki zaprasza architektów do udziału w konkursie na projekt przebudowy Pałacu Radziwiłłów w Wilnie. Docelowo zabytkowy obiekt ma zmienić się w pełnowartościową i funkcjonalną przestrzeń muzealną.

Budynek Pałacu Radziwiłłów w Wilnie znajduje się w zabytkowym otoczeniu Starego Miasta. Największy budynek należący do Radziwiłłów został wybudowany w pierwszej połowie XII wieku, a jego architektura – choć niezwykle oryginalna jak na swoje czasy – jest świetnym przykładem budownictwa późnorenesansowego. Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki pragnie przebudować zabytkowy pałac tak, aby spełniał rolę nowej przestrzeni wystawienniczej.

Przedmiotem konkursu ogłoszonego przez Muzeum jest projekt rewitalizacji budynku, unowocześnienie go i przystosowanie do organizacji międzynarodowych wystaw sztuki dawnej i nowoczesnej. Autor projektu, który zostanie wybrany przez jury złożone z kilkunastu specjalistów, otrzyma propozycję realizacji swojego planu oraz nagrodę pieniężną równą 12 tys. euro. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają natomiast odpowiednio 8 tys. i 5 tys. euro.

Prace można nadsyłać do 2 września 2021. Wyniki zostaną ogłoszone w tym samym miesiącu.

Więcej informacji znajdziecie na stronach organizatora: tu, tu i tu. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.