Nowe centrum sportowe w Igławie

Nowe centrum sportowe w Igławie

Nowe centrum sportowe w Igławie, zdj. Kristof+Chybik

Chybik + Kristof Architects & Urban Designers wygrał konkurs na przekształcenie istniejącego stadionu Jihlava w Czechach w nowoczesne centrum sportowo-widowiskowe. Nowa inwestycja zakłada stworzenie czterech budynków, które pozwolą miastu na swobodną organizację wydarzeń kulturalnych.

Istniejący obecnie kompleks sportowy powstał w Igławie w połowie lat 50., od tamtej pory jest jednym z największych tego rodzaju obiektów w Czechach. Obecnie, w miejscu, w którym stanie projekt studia Chybik + Kristof Architects & Urban Designers, znajduje się boisko hokejowe. Centrum zostanie znacznie rozbudowane – w jego ramach powstanie publiczne lodowisko, akademia sportowa, siłownie, bieżnie na dachu i – rzecz jasna – boiska. Oprócz tego, na terenie obiektu sportowego znajdą się także lokale gastronomiczne i sklepy.

Nowe centrum sportowe w Igławie, zdj. Kristof+Chybik

Architekci i mieszkańcy miasta mają nadzieję, że nowy obiekt przyczyni się do prężnego rozwoju życia kulturalnego Igławy. Nowa inwestycja ma pełnić funkcję publicznej platformy, otwartej na odbiorców i uczestników z każdej grupy społecznej i w każdym wieku. Nie bez znaczenia jest to, że obecna arena znajduje się w nieco zaniedbanym i zapomnianym zakątku miasta. Rewitalizacja pozwoli przywrócić ten obszar miastu i zmobilizować jego mieszkańców do podjęcia nowych, interesujących działań.

Nowe centrum sportowe w Igławie, zdj. Kristof+Chybik

Główna część projektu, stadion, zachowa kształt istniejącego już stadionu hokejowego. Zbudowany na planie okręgu, ciekawie kontrastuje z otaczającymi go budynkami w tradycyjnym kształcie kubików. Obiekt wyróżnia się także kolorem – jego fasada została pokryta intensywną czerwienią; dzięki intensywnemu, energetycznemu kolorowi budynek zyskał prawdziwie sportowy charakter.

Nowe centrum sportowe w Igławie, zdj. Kristof+Chybik

źródło: worldarchitecture.org

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.