Nowe oblicze MACBA według HARQUITECTES i Christ and Gantenbein

Nowe oblicze MACBA według HARQUITECTES i Christ and Gantenbein

MACBA, zdj. Filippo Bolognese

Ogłoszono zwycięzców konkursu na powiększenie Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA). Do rozbudowy Muzeum, pierwotnie zaprojektowanego przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera w latach 90. wybrano zespół złożony z architektów z pracowni HARQUITECTES i Christ & Gantenbein.

Projekt zwycięskiego zespołu zatytułowowany „Galería” zwiększy powierzchnię użytkową Muzeum o ponad 1760 metrów kwadratowych. „MACBA wymaga znacznego zwiększenia powierzchni wystawienniczej. Projekt nowej części MACBA został opracowany w odpowiedzi na tę potrzebę. Nowa bryła stanie naprzeciwko obecnej siedziby muzeum. Nowe skrzydło, znajdujące się nieopodal jednej z najbardziej tętniących życiem przestrzeni publicznych Barcelony przyjmie kształt podłużnego, otwartego budynku. Istotną częścią projektu jest również znajdująca się w pobliży kaplica z XV wieku i klasztor, który zostanie przekształcony w hol wejściowy muzeum. Kaplica natomiast stanie się przestrzenią łącząca obie części Muzeum” – mówią autorzy projektu.

MACBA, zdj. Filippo Bolognese

 

Projekt – oprócz zwiększenia powierzchni muzeum – ma również na celu wizualnie ujednolicić przestrzeń. Użyte przez projektantów materiały, w tym cegły, połączą nowe i stare, na nowo definiując wizerunek MACBA jako miejsca dostępnego dla wszystkich, łączącego pokolenia i pozostającego w zgodzie z tradycją. Jak mówią architekci, nowa bryła uczyni instytucję muzeum prawdziwie inkluzywną i interaktywną, a więc spełniającą potrzeby miłośników kultury w XXI wieku.

MACBA, zdj. Filippo Bolognese

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.