Nowe oblicze biblioteki według biura MAD

Nowe oblicze biblioteki według biura MAD

Wormhole Library, zdj. SAN/MAD

Chińskie studio architektoniczne MAD opublikowało wizualizację projektu biblioteki w mieście Haikou w Chinach. Jak mówią architekci, nowa inwestycja – niezwykle futurystyczna i odważna – ma nasuwać skojarzenia z „tunelem czasoprzestrzennym wykraczającym poza czas i przestrzeń”.

Budynek zaprojektowany przez architektów ze studia MAD powstaje obecnie w Centrury Park w mieście Haikou na chińskiej wyspie Hainan. Inwestycja jest częścią szeroko zakrojonego planu przebudowy okolicy, mającego na celu podniesienie atrakcyjności wybrzeża i wprowadzenie szeregu udogodnień dla lokalnych mieszkańców.

Budynek składa się z dwóch części – wewnętrznej, mieszczącej dwukondygnacyjną bibliotekę i czytelnię, oraz zewnętrznej, okalającej główne pomieszczenie. Tam natomiast znajdą się kawiarnie, recepcja, czytelnia dla dzieci oraz inne pomieszczenia wykorzystywane do celów edukacyjnych, kulturalnych i technicznych. Na samej górze powstanie taras widokowy, ukazujący zachwycający nadmorski krajobraz wyspy Hainan.

Wormhole Library, zdj. SAN/MAD

 

Na szczególną uwagę zasługuje estetyczna strona projektu. Biblioteka zaprojektowana przez biuro MAD ma bowiem nietuzinkową formę. Nieregularna i obła bryła, z której wycięto owalne otwory, nie kojarzy się z klasycznym wizerunkiem biblioteki – budynku, który odgrywając służebną rolę wobec literatury i nauki, ma być wyłącznie funkcjonalny i wygodny. W tym wypadku architekci postarali się o to, by budynek był jednocześnie oryginalny i zapewniał użytkownikom możliwość maksymalnego skupienia się.

Wormhole Library, zdj. SAN/MAD

 

Wormhole Library zostanie dopracowana w najmniejszym szczególe, aby przebywanie w niej pozwalało na doświadczanie harmonii i relaksu – architekci z MAD do budowy fasady wykorzystają technologię druku 3D, aby uniknąć widocznych łączeń na ścianach budynku. Postarano się również o to, by wszystkie elementy konstrukcyjne, takie jak rynny i rury, pozostawały niewidoczne, dzięki czemu bryła może cieszyć oczy odwiedzających czystą formą.

Wormhole Library, zdj. SAN/MAD

źródło: dezeen.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.