Nowo powstała biblioteka Hunters Point pozwana do sądu

Nowo powstała biblioteka Hunters Point pozwana do sądu

Hunters Point Library w Nowym Jorku, zdj. licpost.com

Fundacja działająca na rzecz praw osób niepełnosprawnych zarzuca architektom i władzom biblioteki, że projekt budynku nie uwzględnia potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Organizacja non-profit Disability Rights Advocates (DRA) złożyła dziś pozew przeciwko bibliotece Hunters Point, twierdząc, że budynek został zaprojektowany i zbudowany z całkowitym lekceważeniem dorosłych i dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Budynek, który został otwarty w Queens w Nowym Jorku we wrześniu tego roku, jest przedmiotem ciągłych skarg. Według DRA, wiele obszarów biblioteki jest niedostępnych dla osób na wózkach. Ponadto, w budynku działa ponoć tylko jedna winda, która dodatkowo nie zatrzymuje się na wszystkich poziomach.
Projekt Steven Holl Architects, o którym więcej pisaliśmy tutaj, został skrytykowany po raz pierwszy tuż po otwarciu. Użytkownicy zauważyli, że na niektóre poziomy biblioteki można dostać się jedynie schodami, co oznacza, że są niedostępne dla odwiedzających, którzy nie mogą chodzić. Dotyczyło to również wielopoziomowych sal zabaw dla dzieci.
Władze biblioteki usiłowały złagodzić oburzenie narzekających, przenosząc książki w ogólnodostępne miejsce. Nie poprawiło to jednak sytuacji na dłuższą metę. Na początku tego miesiąca biuro Steven Holl Architects w swoim oświadczeniu określiło zgłaszane przez DRA problemy „drobnostkami” i  podkreśliło, że przy tak dużej inwestycji nie ma możliwości uniknięcia tego typu braków.

Pozew przeciwko Queens Borough Public Library został wniesiony na postawie uchwalonej w roku 1992 ustawie o niepełnosprawności (ADA).

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.