Nowoczesna biblioteka inspirowana lasem

Nowoczesna biblioteka inspirowana lasem

Biblioteka w Pekinie, zdj. Plomp/Snøhetta

Trwa realizacja projektu nowej biblioteki w Pekinie, oferującej zwiedzającym nowoczesną przestrzeń do nauki i relaksu, jednocześnie celebrując bogatą kulturę Chin i ich stolicy. Według odpowiedzialnych za wizję architektów ze studiów Snøhetta i ECADI biblioteka wyznacza nowe standardy dzięki udogodnieniom opartych na najnowszych zdobyczach technologii.

Jak podkreślają autorzy projektu, biblioteka została zaprojektowana tak, aby zapewnić użytkownikom komfortową przestrzeń do nauki, wymiany doświadczeń i możliwość dyskusji w przestrzeni, która celebruje bogatą historię nauki, sztuki i kultury. Ważnym elementem projektu jest duża przestrzeń wspólna – centrum biblioteki pokryte okazałym baldachimem inspirowanym formą lasu ginkgo. Dzięki przezroczystej elewacji wszystko, co dzieje się wewnątrz biblioteki, jest widoczne dla przechodniów. To rozwiązanie ma na celu zachęcanie mieszkańców miasta do korzystania z usług biblioteki i uczestnictwa w życiu kulturalnym kraju.

Biblioteka w Pekinie, zdj. Plomp/Snøhetta

 

Przypominające las zadaszenie – oprócz oczywistej funkcji estetycznej – pomoże utrzymać optymalne warunki wewnątrz biblioteki. Każda kolumna jest bowiem elementem zaawansowanego technologicznie systemu, który steruje klimatem wnętrza, oświetleniem, akustyką i odprowadzaniem wody deszczowej. Sam dach został wyłożony panelami fotowoltaicznymi, które wykorzystują duże nasłonecznienie budynku do produkcji energii odnawialnej, dzięki czemu jest od w pewnej części niezależny od dostaw energii.

Biblioteka w Pekinie, zdj. Plomp/Snøhetta

 

Budowa biblioteki rozpoczęła się w 2018 roku.  Jej ukończenie planowane jest na koniec bieżącego roku.

Biblioteka w Pekinie, zdj. Plomp/Snøhetta

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.