Nowoczesna opera. Projekt studia Shønetta

Nowoczesna opera. Projekt studia Shønetta

Duett Düsseldorf, zdj. Shønetta

Praktyka architektoniczna Snøhetta ujawniła projekt Duett Düsseldorf, opery, która ma stać się nowym kulturalnym centrum miasta. Oprócz samej sali koncertowej w budynku znajdą się hotel, restauracja, pomieszczenia administracyjne i mieszkalne. Ideą, która przyświecała tak niestandardowemu rozwiązaniu, była chęć zebrania całego życia kulturalnego i artystycznego w jednym miejscu.

Nowa opera zastąpi dotychczasowy budynek, który – według władz miasta -  nie spełnia już wymagań przestrzennych, funkcjonalnych i estetycznych. Sąsiadująca z historycznym parkiem Hofgarten, obiekt projektu studia Snøhetta doskonale wpisuje się w swój kontekst, zachowując jednocześnie estetyczną autonomię i ustanawiając nową jakość budynków publicznych.

Duett Düsseldorf, zdj. Shønetta

 

Bryła Duett Düsseldorf charakteryzuje się niezwykłą lekkością i nowoczesnością. Sześcienna bryła, w której zostanie umieszczona sala koncertowa i hol, została wizualnie podzielona na dwie części. Pierwsza, niższa, została niemal całkowicie przeszklona, dzięki czemu znajdujące się w holu fantazyjne ściany z drewna będą widoczne również z zewnątrz. Wyższa została pokryta białymi panelami. Zestawienie „kruchej” i „delikatnej” podstawy z cięższą wizualnie górą sprawia, że bryła zdaje się zaprzeczać prawom fizyki.

Duett Düsseldorf, zdj. Shønetta

 

Nietuzinkowym dodatkiem do budynku są dwie pochyłe wieże, mieszczące hotel, restauracje, a także pomieszczenia biurowe i mieszkalne. Skumulowanie tak wielu funkcji w jednym kompleksie znacznie ułatwi występującym na scenie Duett Düsseldorf muzykom dotarcie na koncert na czas, a także pozwoli na organizację wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych na terenie opery.

Duett Düsseldorf, zdj. Shønetta

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.