Nowoczesna szkoła z tradycją. Projekt OPEN w Suzhou

Nowoczesna szkoła z tradycją. Projekt OPEN w Suzhou

Akademii Shanfeng, zdj. OPEN

Pracownia architektoniczna OPEN opublikowała projekt Akademii Shanfeng, będący obecnie w trakcie realizacji. Nowe centrum kampusu, zlokalizowane w nowopowstałej dzielnicy miasta Suzhou, będzie zajmowane przez jednostki akademickie, a jednocześnie będzie służyć jako centrum kulturalne dla całej społeczności.

Miasto Suzhou słynie z historycznych ogrodów ze świątyniami, mostami, pawilonami i rzeźbami skalnymi. Te, wraz z znajdującymi się w mieście zabytkami chińskiej architektury, kontrastują i dopełniają się z aktywnym, wielkomiejskim życiem, które toczy się na ulicach. Pracownia OPEN usiłowała połączyć te dwa bieguny, przekładając na język architektury współistnienie tradycji i innowacji.

Akademii Shanfeng, zdj. OPEN

 

Nowy kampus Shanfeng Academy został zaprojektowany z myślą o prawie 2000 uczniów. Architekci stanęli przed trudnym zadaniem dostosowania obiektu do potrzeb zarówno kilkulatków, jak i osób niemal dorosłych, w budynku będą bowiem znajdować się klasy szkoły podstawowej, jak i liceum. Aby zapewnić uczniom komfort i bezpieczeństwo, szkoła została podzielona na pięć oddzielnych budynków, które połączone są ze sobą zadaszonymi przejściami, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się pomiędzy segmentami nawet pomimo trudnej pogody. W budynku znajdą się również biblioteka, centrum sztuki, siłownia, basen, sala teatralna oraz miejsca publiczne.

Akademii Shanfeng, zdj. OPEN

 

Między budynkami należącymi do kampusu znajdą się cztery ogrody – jest to próba nawiązania do architektonicznej spuścizny miasta. Każdy z nich będzie symbolizował inną porę roku. Oprócz ogrodów na terenie akademii znajdzie się również przestrzeń rekreacyjna, która ma być nowym miejscem spotkań towarzyskich uczniów i nauczycieli, a także centrum inicjatyw uczniowskich.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.