Nowoczesność i zieleń w projekcie lotniska od MAD Architects
Nowoczesność i zieleń w projekcie lotniska od MAD Architects
zdj. MAD
MAD Architects we współpracy z China Airport Planning & Design Institute i Beijing Institute of Architectural Design zaprezentowało projekt terminalu międzynarodowego lotniska Changchun „Longjia” w Chinach. Nowy budynek ma obsłużyć 22 mln pasażerów rocznie.
Po ukończeniu terminal o powierzchni 270 000 metrów kwadratowych stanie się największym węzłem komunikacyjnym w mieście Changchun i prowincji Jilin. Według architektów forma budynku czerpie inspirację z unoszącego się w powietrzu pióra. Jest to nawiązanie do natury, a jednocześnie metaforyczne ujęcie wzbijających się w niebo samolotów.
zdj. MAD
Na projekt terminala miał również wpływ krajobraz otaczający miasto Changchun. Celem architektów było stworzenie otoczonego zielenią lotniska, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również przyjemne dla oka. Roślinność znajdzie się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, pozwalając użytkownikom pozostać w relacji z naturą.
zdj. MAD
Dobrze przemyślany układ budynku pozwoli stworzyć harmonijne połączenia pomiędzy pozostałymi dwoma terminalami, jednocześnie zwiększając miejsce dla pasażerów i obsługi, dzięki czemu lotnisko będzie znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze. Na poziomie parteru stworzono przejścia do metra, stacji kolejowych oraz parkingów i dróg, aby dobrze połączyć lotnisko z pobliskim miastem. Podróż turystom ułatwią również nowoczesne udogodnienia, takie jak samoobsługowe automaty do odprawy i inteligentne kontrole bezpieczeństwa.
Firma MVRDV prezentuje projekt stworzony we współpracy z organizacją DAR Foundation for Regional Development and Competitiveness oraz rządem Armenii. Wizja architektów zakłada przekształcenie 34 000 hektarów Doliny Gagarina w Armenii w zrównoważoną, ekologiczną i atrakcyjną przestrzeń.
Brytyjskie studio Napier Clarke Architects prezentuje projekt rewitalizacji domu jednorodzinnego zbudowanego w latach 70. Dzięki zmianom obiekt zyskał drugie życie – dziś zachwyca prostotą i funkcjonalnością, zachowując jednocześnie nieco ze swojego oryginalnego charakteru.
Trwają prace nad udoskonaleniem planu przebudowy stacji Shinagawa w Tokio. Stacja kolejowa ma zostać połączona z tokijskim centrum biznesu i innowacji. Za projekt odpowiada firma z Connecticut, Pickard Chilton. Wizja, nazwana Global Gateway Shinagawa, ma ustanowić nowe standardy dla architektury środowisk miejskich.
OMA i Iyad Alsaka zaprezentowali wizję miasteczka akademickiego w Dubaju. Obiekt został zaprojektowany dla Government of Dubai Knowledge Fund.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.