Nowoczesność pod strzechą

Nowoczesność pod strzechą

Dom kryty strzechą, zdj. BXB Studio

Architekci z całego świata nieustannie podejmują wyzwanie połączenia wiążącej się z dobrymi wspomnieniami i poczuciem tożsamości tradycji z modną i funkcjonalną nowoczesnością. Tego wyzwania podjęli się również architekci z BXB Studio. Inwestor, który zlecił zaprojektowanie tego domu jednorodzinnego, przedstawił projektantom najważniejsze wymaganie: chciał jeszcze raz usłyszeć kojarzony z dzieciństwem dźwięk deszczu uderzającego o słomianą strzechę.

Dom powstał na dużej, malowniczej działce. Umiejscowienie pozwoliło architektom na dużą dowolność w wyborze punktu, w którym stanie budynek. Sielskie otoczenie doskonale współgrało z wizją inwestora, który wymarzył sobie tradycyjny dom kryty strzechą, ale wciąż czerpiący ze wszystkiego co najlepsze we współczesnej architekturze.

Dom kryty strzechą, zdj. BXB Studio

 

Elementem domu, który najbardziej przyciąga wzrok, jest duży i piękny słomiany dach. „Czerpiąc z dorobku polskiej tradycji stworzyliśmy design Współczesnego Dachu Polskiego, który komponuje się z rytmem dynamicznej konstrukcji nośnej parteru” - mówi Bogusław Barnaś. Ten tradycyjny element konstrukcyjny został zestawiony z lekką, nowoczesną bryłą domu – część elewacji została przeszklona, by nie oddzielać wnętrza domu od pięknej okolicy.

Dom kryty strzechą, zdj. BXB Studio

 

„Konstrukcja domu czerpie z tradycji budowlanych polskich skansenów, stylu zakopiańskiego, kultury ciesielskiej, ludowej architektury polskich kościółków zrębowych” – dodaje projektant. Projekt studia BXB nie jest pierwszym, który bezpośrednio nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej architektury polskiej – projektanci mają również na swoim koncie Dom Polski, który był punktem wyjścia do dalszych prac nad łączeniem rdzennej tradycji i nowatorskich rozwiązań.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.