Nowoczesny dom studencki od Zaha Hadid Architects

Nowoczesny dom studencki od Zaha Hadid Architects

Projekt akademika dla Uniwersytety Nauki i Technologii w Hongkongu, zdj. ZHA

Firmy Zaha Hadid Architects i Leigh&Orange zaprezentowały nowy projekt rozbudowy akademików przy Uniwersytecie Nauki i Technologii w Hongkongu. Uczelnia jest jedną z najprężniej rozwijających się ośrodków badawczych w Azji i na całym świecie. Projekt, który ma zostać ukończony w ciągu kolejnych dwóch lat, powstał w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie studentów nauką na Uniwersytecie i mieszkaniami w rejonie jego kampusu.

Jak twierdzą twórcy projektu, nowe dormitoria pomieszczą ponad 1500 studentów. Co niezwykle istotne, wizja akademika połączy zaawansowane technologie cyfrowe ze zrównoważonymi praktykami budowlanymi i strategiami. Architekci podkreślają, że ich główną inspiracją był wkład Uniwersytetu w rozwój technologii i próby wykorzystania jej do zapobiegania katastrofom klimatycznym.

Projekt akademika dla Uniwersytety Nauki i Technologii w Hongkongu, zdj. ZHA

 

Nowa inwestycja składa się trzech głównych elementów, nazwanych The Central Spine, The Courtyards i The Clusters. Pierwszy element, The Central Spine, czyli Kręgosłup, będzie pełnił funkcję atrium, na którym spotkają się członkowie uniwersyteckiej społeczności, aby zacieśniać więzi i wymieniać się doświadczeniami. Znajdą się tam pokoje rekreacyjne, sale sportowe, stołówka oraz pracownie IT. Kręgosłup okalać będą The Courtyards – ciche, znajdujące się nieco na uboczu Dziedzińce, które posłużą za przestrzeń do nauki, odpoczynku i wyciszenia. Trzecia i ostatnia część to The Cluster, czyli same dormitoria. Przeznaczone dla studentów mieszkania będą elastyczne i łatwe do dostosowania do ich potrzeb.

Projekt akademika dla Uniwersytety Nauki i Technologii w Hongkongu, zdj. ZHA

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.