Nowoczesny kościół od praktyki Henning Larsen

Nowoczesny kościół od praktyki Henning Larsen

Kościoła Højvangen, zdj. Henning Larsen

Studio Henning Larsen wygrało konkurs na projekt kościoła Højvangen – pierwszej świątyni, która zostanie zbudowana w parafii Skanderborg w Danii od niemal 500 lat. Nowa interwencja ma być nowym miejscem spotkań religijnej społeczności w prężnie rozwijającej się dzielnicy mieszkalnej Højvangen.

Jak mówią architekci odpowiedzialni za projekt, budynek składa ukłon „lokalnemu krajobrazowi i duńskiej tradycji budowlanej, jednocześnie torując drogę do bardziej nowoczesnego doświadczenia architektury sakralnej”. „Zaproponowaliśmy elastyczne przestrzenie, które mogą stanowić miejsce zarówno religijnych uroczystości, jak i spotkań społeczności; mamy nadzieję, że zainspirują społeczność do nowych sposobów użytkowania kościoła i poszerzą jego typowe funkcje” – dodają.

Kościoła Højvangen, zdj. Henning Larsen

 

Nie jest to pierwszy projekt miejsca kultu autorstwa firmy Hennin Larsen. Zespół architektów ma już na koncie kilka świetnie zaprojektowanych obiektów związanych z religią, m.in. Herlev Hospital Center for Contemplation and Faith i Enghøj Church i Ringsted Communal. W projekcie kościoła Højvangen dbaliśmy o to, by pozostać wiernymi tradycji teologicznej, a jednocześnie reinterpretować kościół jako miejsce zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb społeczności; miejsce, które będzie towarzyszyć ludziom tak w codziennym życiu, jak i w wyjątkowych chwilach radości i żałoby, łącząc pokolenia” – mówi Nina la Cour Sell z Henning Larsen.

Kościoła Højvangen, zdj. Henning Larsen

 

Zaprojektowany przez firmę Henning Larsen kościół to nowoczesna, minimalistyczna bryła na planie kwadratu. W projekcie użyto cegły, drewna dębowego i mosiądzu – materiałów, które, zdaniem architektów, gwarantują atmosferę spokoju i relaksacji, jednocześnie czyniąc budynek ponadczasowym.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.