Nowoczesny kościół w Qingdao w Chinach

Nowoczesny kościół w Qingdao w Chinach

Kościół w Qingdao, zdj. Shengliang Su

Niemiecko-chińska praktyka architektoniczna Büro Ziyu Zhuang ukończyła kościół w Qingdao w Chinach. Minimalistyczny budynek łączy tradycyjne elementy budownictwa sakralnego z najnowszymi trendami projektowania.

Zespół Büro Ziyu Zhuang zaprojektował kościół w Chinach jako część projektu Aduo Town, wizji chińskiego dewelopera Sunac, który powstaje w ośrodku turystycznym Qingdao Zangma Mountain. Nowoczesny kościół znajduje się na skraju publicznego placu, stanowiącego jednocześnie serce dzielnicy. Architekci dążyli do połączenia w projekcie doświadczeń religijnych i świeckich, pragnąc, aby obiekt był otwarty i przyjazny dla wszystkich.

Kościół w Qingdao, zdj. Shengliang Su

 

Projekt zapożycza elementy znane z klasycznej architektury sakralnej, takie jak dzwonnica z iglicą i rozetą, układ bazyliki czy powtarzające się łuki. „Aby stworzyć nowoczesną ikonę architektury sakralnej, musieliśmy stworzyć formę nawiązującą do archetypu kościoła” – twierdzą architekci z Büro Ziyu Zhuang.

Kościół w Qingdao, zdj. Shengliang Su

 

Kościół zbudowano ze stalowych ram portalowych pokrytych przeszkleniami. Sześćdziesiąt aluminiowych lameli rozmieszczonych równomiernie na całej długości budynku tworzy ściany, dach i wieżę. Wnętrze budynku pokrywają arkusze gipsu wzmocnionego włóknem szklanym. Zostały ukształtowane tak, aby pomieszczenia przypominały jaskinię. „To zapewnia godne tło dla rytuałów i świętości, tworząc jednocześnie połączenie między wymiarem rzeczywistym i duchowym” – mówią architekci.

Kościół w Qingdao, zdj. Shengliang Su

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.