Nowoczesny kompleks przemysłowy w Szwajcarii

Nowoczesny kompleks przemysłowy w Szwajcarii

Porta del Ticino - Urban Living Lab, zdj. TAMassociati

Firma TAMassociati opracowała nowy plan rewitalizacji budynków na terenie przemysłowym Officine w Bellinzonie w Szwajcarii. Współpracując z firmą sa_partners i pracownią architektoniczną Franco Giorgetta Landscape Architect, zespół stworzył propozycję wielkoskalowego planu generalnego, który modernizuje lokalną architekturę przemysłową, a także bada możliwości stopniowego i zrównoważonego rozwoju alpejskich miejscowości.

Projekt, nazwany Porta del Ticino - Urban Living Lab, ma sprzyjać rozwojowi tej części terenów miejskich i terenów przemysłowych w szwajcarskiej Bellinzonie, które nie są jeszcze na etapie dynamicznej produkcji. Zaproponowany przez TAMassociati projekt przekształci dawny kompleks przemysłowy Officine SBB w komfortową, funkcjonalną i wartościową architektonicznie przestrzeń. W centrum znajdzie się obszerna przestrzeń wspólna oraz elementy zieleni, które ułatwią pracownikom odpoczynek. Budynki zaplanowane przez architektów w założeniu mają być jak najbardziej autonomiczne i elastyczne, aby zakład mógł dostosować przestrzeń do swoich aktualnych potrzeb.

Porta del Ticino - Urban Living Lab, zdj. TAMassociati

 

Jak podkreśla zespół, w ramach projektu zostanie stworzony „zielony kilometr” – pas obsadzony różnorodną roślinnością, który połączy rzekę i górę wzdłuż trasy północ-południe. Wokół znajdą się natomiast budynki komercyjne, biurowe, administracyjne, edukacyjne oraz naukowe.  Ważnym elementem projektu będą również budynki mieszkalne, zapewniające miejsca zamieszkania dla lokalnych pracowników i ich rodzin. W planie przewidziano lokale o różnym układzie oraz wielkości – stylowe lofty, nieduże kawalerki czy mieszkania dostosowane dla potrzeb seniorów.

Porta del Ticino - Urban Living Lab, zdj. TAMassociati

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.