Studio Henning Larsen wygrało konkurs na projekt kościoła Højvangen – pierwszej świątyni, która zostanie zbudowana w parafii Skanderborg w Danii od niemal 500 lat. Nowa interwencja ma być nowym miejscem spotkań religijnej społeczności w prężnie rozwijającej się dzielnicy mieszkalnej Højvangen.
Jak mówią architekci odpowiedzialni za projekt, budynek składa ukłon „lokalnemu krajobrazowi i duńskiej tradycji budowlanej, jednocześnie torując drogę do bardziej nowoczesnego doświadczenia architektury sakralnej”. „Zaproponowaliśmy elastyczne przestrzenie, które mogą stanowić miejsce zarówno religijnych uroczystości, jak i spotkań społeczności; mamy nadzieję, że zainspirują społeczność do nowych sposobów użytkowania kościoła i poszerzą jego typowe funkcje” – dodają.
Nie jest to pierwszy projekt miejsca kultu autorstwa firmy Hennin Larsen. Zespół architektów ma już na koncie kilka świetnie zaprojektowanych obiektów związanych z religią, m.in. Herlev Hospital Center for Contemplation and Faith i Enghøj Church i Ringsted Communal. W projekcie kościoła Højvangen dbaliśmy o to, by pozostać wiernymi tradycji teologicznej, a jednocześnie reinterpretować kościół jako miejsce zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb społeczności; miejsce, które będzie towarzyszyć ludziom tak w codziennym życiu, jak i w wyjątkowych chwilach radości i żałoby, łącząc pokolenia” – mówi Nina la Cour Sell z Henning Larsen.
Zaprojektowany przez firmę Henning Larsen kościół to nowoczesna, minimalistyczna bryła na planie kwadratu. W projekcie użyto cegły, drewna dębowego i mosiądzu – materiałów, które, zdaniem architektów, gwarantują atmosferę spokoju i relaksacji, jednocześnie czyniąc budynek ponadczasowym.
Studio architektoniczne MAD ukończyło prace nad swoim pierwszym osiedlem socjalnym, które składa się z dwunastu wygodnych budynków mieszkalnych. Poszczególne części kompleksu mieszkaniowego, który powstał w Pekinie, połączone są unoszącymi się nad ziemią chodnikami i wyjątkowym parkiem.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała polska lista projektów nominowanych przez SARP do prestiżowej nagrody architektonicznej European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022. W konkursie weźmie udział 20 wyjątkowych projektów z polskiego podwórka. Ich listę znajdziecie poniżej.
Fundacja Inicjatywy na rzecz Rozwoju Armenii ogłosiła zwycięzców konkursu na projekt Parku Przyjaźni w mieście Gyumri w Armenii. Jury konkursu wybrało dziewiętnastu finalistów w trzech kategoriach. Położony w północnej części miasta, odnowiony park ma stać się pierwszym nowoczesnym terenem zielonym, który przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Duńska firma architektoniczna Schmidt Hammer Lassen zakończyła swój projekt w Chinach. Jest to budynek Ningbo New Library, mający stać się nowym centrum kulturalnym miasteczka Ningbo, położonego 200 km od Szanghaju.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.