Nowy Ratusz w Łodzi

Nowy Ratusz w Łodzi

Nowy Ratusz w Łodzi, zdj. Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP

Zespół architektoniczny Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP, w skład którego weszli Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski i Michał Piech, przedstawia projekt Nowego Ratusza w Łodzi. Praca została wybrana spośród innych zgłoszeń w ramach ogłoszonego przez Miasto Łódź konkursu.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, wyraziła nadzieję, że nowy, dobrze zaprojektowany ratusz pomoże w tworzeniu nowego, otwartego na mieszkańców miasta urzędu. W istocie, dotychczas poszczególne komórki Urzędu Miasta były rozproszone po 23 filiach, co znacznie wydłużało proces załatwiania skomplikowanych spraw urzędowych. Projekt Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP integruje wszystkie jednostki w jednym miejscu, ułatwiając interesantom dostęp do różnych działów, a pracownikom urzędu – przepływ dokumentów i informacji.

Nowy Ratusz w Łodzi, zdj. Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP

 

Inwestycja, która stanie w łódzkim Nowym Centrum charakteryzuje się oczywistymi nawiązaniami do XIX-wiecznej architektury, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie. Fasada budynku, utrzymana w ciepłym kolorze rudej cegły, została obłożona charakterystycznymi żyletkami, w które wkomponowano odcinający się kolorystycznie wizerunek dawnego Ratusza. Ten gest ma na celu połączenie nowego z dawnym i zaznaczenie funkcji budynku.

Nowy Ratusz w Łodzi, zdj. Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP

 

Projektując, zespół brał pod uwagę aspekt dbania o środowisko. Architekci podjęli decyzję o niestosowaniu materiałów, które w szczególny sposób uderzają w dobro natury. Materiały, które charakteryzuje długi czas rozkładu, takie jak np. beton, stal kortenowska czy ceramika, zostały zastąpione naturalnymi i ekologicznymi odpowiednikami.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.