Nowy gmach ASP we Wrocławiu. Projekt WXCA

Nowy gmach ASP we Wrocławiu. Projekt WXCA

Projekt gmachu ASP, zdj. WXCA

Studio WXCA wygrało konkurs na koncepcję architektoniczną gmachu Akademii Sztuk Pięknych imienia Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Budynek charakteryzuje ceglane wykończenie, nawiązujące do estetyki okolicznych budynków.

Propozycja WXCA czerpie z kontekstu architektonicznego dzielnicy, w której ma powstać nowy gmach wrocławskiego ASP. Masywne mury wykończone nowocześnie zinterpretowaną cegłą, charakterystyczną dla wrocławskiej architektury tworzą przestrzeń, która pozwoli studentom i wykładowcom na swobodne dostosowanie pomieszczeń do aktualnych potrzeb. „W ten sposób ukształtowana bryła odpowiadać ma na wyrażoną przez przedstawicieli akademii wolę nieustającego poszukiwania, odejścia od utartych schematów oraz porozumienia między kulturą, nauką i sztuką” – opowiada o projekcie Anna Majewska-Karolak ze studia WXCA.

Projekt gmachu ASP, zdj. WXCA

 

 „Elastyczność, wielofunkcyjność i zdolność adaptacji do nowych potrzeb są dla nas kluczowymi założeniami projektowymi umożliwiającymi sprawne dopasowywanie przestrzeni budynku do nowych wyzwań funkcjonalnych i reagowania na zmiany, jak i aspektem decydującym o jego ekologiczności — dodaje architekt Michał Czerwiński. Budynek został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Jego struktura ma za zadanie zapobiegać utracie ciepła i umożliwiać naturalną wentylację, dzięki czemu uda się znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do zapewnienie komfortu użytkownikom.

Projekt gmachu ASP, zdj. WXCA
Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.