Studio WXCA wygrało konkurs na koncepcję architektoniczną gmachu Akademii Sztuk Pięknych imienia Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Budynek charakteryzuje ceglane wykończenie, nawiązujące do estetyki okolicznych budynków.
Propozycja WXCA czerpie z kontekstu architektonicznego dzielnicy, w której ma powstać nowy gmach wrocławskiego ASP. Masywne mury wykończone nowocześnie zinterpretowaną cegłą, charakterystyczną dla wrocławskiej architektury tworzą przestrzeń, która pozwoli studentom i wykładowcom na swobodne dostosowanie pomieszczeń do aktualnych potrzeb. „W ten sposób ukształtowana bryła odpowiadać ma na wyrażoną przez przedstawicieli akademii wolę nieustającego poszukiwania, odejścia od utartych schematów oraz porozumienia między kulturą, nauką i sztuką” – opowiada o projekcie Anna Majewska-Karolak ze studia WXCA.
„Elastyczność, wielofunkcyjność i zdolność adaptacji do nowych potrzeb są dla nas kluczowymi założeniami projektowymi umożliwiającymi sprawne dopasowywanie przestrzeni budynku do nowych wyzwań funkcjonalnych i reagowania na zmiany, jak i aspektem decydującym o jego ekologiczności — dodaje architekt Michał Czerwiński. Budynek został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Jego struktura ma za zadanie zapobiegać utracie ciepła i umożliwiać naturalną wentylację, dzięki czemu uda się znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do zapewnienie komfortu użytkownikom.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich zaprasza do udziału w konkursie Lider Dostępności 2023. W konkursie nagrodzone zostaną te obiekty, które wyróżniają się spośród innych przyjaznym wszystkim grupom użytkowników projektem.
Dla niektórych targi są reliktem przeszłości, w całości wypartym przez supermarkety i zakupy online. Inni zaś wciąż odwiedzają je z przyjemnością, poszukując lokalnych i ekologicznych wyrobów prosto od producenta. Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie na projekt targu – miejsca, które umożliwi spotkanie rzemieślnika i przyszłego użytkownika.
Studio Fenwick-Iribarren zaprezentowało Education City Stadium w pobliżu miasta Doha, który jest trzecim i największym z dotychczasowych obiektów sportowych, na których odbędą Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze.
Architekci we współpracy z Concrete Valley, holenderskimi specjalistami od betonu, zaprojektowali modułowe domki na wodzie. Budynki mogą być odpowiedzią na związany ze zmianami klimatycznymi problem podnoszenia się poziomu wody i co za tym idzie – powodzi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.