Znane studio Skidmore, Owings & Merrill opublikowało dynamiczny, nakierowany na wygodę użytkowników projekt siedziby międzynarodowej firmy technologicznej Alibaba w Xuhui District w Szanghaju. Zlokalizowane w jednej z najważniejszych dzielnic sztuki i innowacji w mieście, nowe miejsce pracy zachęci pracowników do przebywania na zewnątrz.
Jak mówią architekci, projekt został zainspirowany innowacyjnością i dbałością o zdrowie pracownika, które są jednymi z najważniejszych ideałów firmy. Architektura budynku ma przypominać chmurę, symbolizując cyfrowe chmury danych, a także przypominać oglądającym o tym, że mogą spełniać swoje marzenia i mierzyć wysoko.
Projekt o powierzchni 75 000 metrów kwadratowych jest odpowiedzią na wciąż powiększające się zespoły firmy Alibaba. Pracownicy korporacji dzięki nowemu budynkowi, który na pierwszym miejscu stawia elastyczność oraz zdrowie fizyczne i psychiczne, mają pracować rozsądniej i wydajniej. Budynek został zaprojektowany tak, aby estetycznie korespondować ze stosunkowo gęsto zabudowanym terenem, na którym się znajduje.
„Jedyną stałą jest zmiana – to jedna z głównych zasad Alibaby. Wzięliśmy sobie tę ideę do serca, projektując miejsce pracy, które może ewoluować, dostosowywać się do nowych potrzeb zespołów i rozwoju technologii. Siedziba została zaprojektowana tak, aby pozostawiać w dialogu z istniejącym otaczającym ją kampusem biznesowym” — mówi Scott Duncan, partner w SOM.
Mało kto wyobraża sobie dom bez sztucznego oświetlenia. W XXI wieku jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej, która zasila nasze urządzenia i pozwala na funkcjonowanie i pracę o dowolnej porze. Platforma Buildner rzuca projektantom wyzwanie – mają zaprojektować dom oświetlony wyłącznie naturalnym światłem.
Organizatorzy konkursu Floor Plan Battle, organizacja Non Architecture Competitions, ogłosili kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Ci, którzy jeszcze nie słyszeli o tym konkursie, mogą być nieco zdziwieni jego nietuzinkową formułą. Na opracowanie koncepcji i sporządzenie projektu architektonicznego uczestnicy będą mieli bowiem 48 godzin.
Czeska pracownia architektoniczna Chybik + Kristof niedawno ukończyła nowy projekt, budynek winiarni Lahofer. Charakterystyczną cechą budynku jest pomysłowe zagospodarowanie dachu – znajdą się na nim niewielka pijalnia wina oraz amfiteatr „pod chmurką”.
Wyrażenie „architektura sakralna” wywołuje w nas wszystkich podobne skojarzenia. Oczyma wyobraźni widzimy strzeliste wieże gotyckich kościołów, złote kopuły meczetów i kolorowe pagody. Szwajcarskie studio Herzog & de Meuron stanęło przed wyzwaniem stworzenia uniwersalnej, nieprzypisanej do żadnej z religii świątyni, która w zdecydowany sposób zerwie z tą imponującą spuścizną artystyczną.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.