FarmUrban
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie FarmUrban, którego przedmiotem jest projekt jednostek reprezentujących rolnictwo w miastach.
Studio architektoniczne DSDHA prezentuje publiczny plac Exchange Square w Londynie. Obiekt powstał obok stacji Liverpool Street.
Stworzony dla dewelopera British Land jako część osiedla Broadgate, zaprojektowany przez DSDHA park jest „zawieszony” nad torami kolejowymi, tworząc nową, nieoczywistą przestrzeń. Przy projekcie firma DSDHA współpracowała ze studiem architektury krajobrazu FFLO – na placu zostanie posadzonych 14 000 roślin 140 różnych gatunków.
Twórcy pragnęli stworzyć krajobraz, który połączy przyrodę z ruchliwym i nowoczesnym krajobrazem miejskim. Plac jest obecnie jednym z największych zielonych placów publicznych w mieście. Jak utrzymują twórcy projektu, stworzenie zielonej przestrzeni o powierzchni 420 metrów kwadratowych zwiększyło bioróżnorodność terenu, co z kolei ma znacznie zwiększyć wydajność i działać pozytywnie na samopoczucie osób pracujących w okolicznych biurach.
„Stworzyliśmy ludziom możliwość obcowania z naturą w na co dzień, a to znacznie poprawia samopoczucie i produktywność” – powiedział Matthew Webster, szef działu ochrony środowiska firmy deweloperskiej British Land. „Ta nowa zielona przestrzeń została zaprojektowana w celu poprawy zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego mieszkańców poprzez zapewnienie przestrzeni, spokoju, możliwości interakcji społecznych, a także zachęcanie ludzi i ułatwianie im zwiedzania terenów zielonych”.
„Naszą ambicją przy tworzeniu tego nowego parku było zaprojektowanie krajobrazu, który dba zarówno o rośliny, jak i o ludzi, poprzez umieszczenie przyrody w samym sercu miasta […] i oferowanie przestrzeni, która pozwoli na odpoczynek i zabawę” – mówi założycielka DSDHA, architektka Deborah Saunt.
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie FarmUrban, którego przedmiotem jest projekt jednostek reprezentujących rolnictwo w miastach.
Chiny dodadzą kolejny wyjątkowy budynek do swojej rosnącej kolekcji. W mieście Hangzhou, w którym znajdują się już trzy z 57 miejsc wpisanych na listę UNESCO, powstanie budynek O-Tower. Architekci odpowiedzialni za projekt, Bjarke Ingels Group, zapowiadają, że ich wizja zrównoważy tkankę miejską i naturalny krajobraz otaczający parcelę, na której powstanie budynek.
Czeska pracownia architektoniczna Chybik + Kristof niedawno ukończyła nowy projekt, budynek winiarni Lahofer. Charakterystyczną cechą budynku jest pomysłowe zagospodarowanie dachu – znajdą się na nim niewielka pijalnia wina oraz amfiteatr „pod chmurką”.
Biura Hassell prezentuje nietuzinkowy projekt medycznego hotelu, w którym pacjenci będą mogli dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.