Nowy zielony plac od Deborah Saunt

Nowy zielony plac od Deborah Saunt

Exchange Square, zdj. Daniel Fisher

Studio architektoniczne DSDHA prezentuje publiczny plac Exchange Square w Londynie. Obiekt powstał obok stacji Liverpool Street.

Stworzony dla dewelopera British Land jako część osiedla Broadgate, zaprojektowany przez DSDHA park jest „zawieszony” nad torami kolejowymi, tworząc nową, nieoczywistą przestrzeń. Przy projekcie firma DSDHA współpracowała ze studiem architektury krajobrazu FFLO – na placu zostanie posadzonych 14 000 roślin 140 różnych gatunków.

Exchange Square, zdj. Daniel Fisher

 

Twórcy pragnęli stworzyć krajobraz, który połączy przyrodę z ruchliwym i nowoczesnym krajobrazem miejskim. Plac jest obecnie jednym z największych zielonych placów publicznych w mieście. Jak utrzymują twórcy projektu, stworzenie zielonej przestrzeni o powierzchni 420 metrów kwadratowych zwiększyło bioróżnorodność terenu, co z kolei ma znacznie zwiększyć wydajność i działać pozytywnie na samopoczucie osób pracujących w okolicznych biurach.

Exchange Square, zdj. Daniel Fisher

 

„Stworzyliśmy ludziom możliwość obcowania z naturą w na co dzień, a to znacznie poprawia samopoczucie i produktywność” – powiedział Matthew Webster, szef działu ochrony środowiska firmy deweloperskiej British Land. „Ta nowa zielona przestrzeń została zaprojektowana w celu poprawy zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego mieszkańców poprzez zapewnienie przestrzeni, spokoju, możliwości interakcji społecznych, a także zachęcanie ludzi i ułatwianie im zwiedzania terenów zielonych”.

Exchange Square, zdj. Daniel Fisher

 

„Naszą ambicją przy tworzeniu tego nowego parku było zaprojektowanie krajobrazu, który dba zarówno o rośliny, jak i o ludzi, poprzez umieszczenie przyrody w samym sercu miasta […] i oferowanie przestrzeni, która pozwoli na odpoczynek i zabawę” – mówi założycielka DSDHA, architektka Deborah Saunt.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.