Ośrodek medytacyjny od Shigeru Ban Architects

Ośrodek medytacyjny od Shigeru Ban Architects

Zenbo Seinei, zdj. Pasona Group

Zdobywca nagrody ritzkera architekt Shigeru Ban prezentuje projekt drewnianego budynku do medytacji o nazwie Zenbo Seinei. Obiekt stanie w malowniczym naturalnym otoczeniu na wyspie Awaji w Japonii.

Zenbo Seinei, którego otwarcie planowane jest na wiosnę, ma formę długiego i smukłego pawilonu, opierającego się z jednej strony na metalowych kolumnach. Obiekt został zaprojektowany przez Bana dla japońskiej firmy Pasona Group. W budynku organizowane będą rekolekcje skupiające się na zdrowym jedzeniu i trenowaniu uważności. Będą skierowane do mieszkańców dużych miast, którzy szukają ucieczki od życia w zawrotnym tempie.

Zenbo Seinei, zdj. Pasona Group

 

Po budynek osiągnie 90 metrów długości i 7,2 metra szerokości. Będzie on wyposażony w drewniany taras o długości 100 metrów – platformę na świeżym powietrzu, która posłuży do praktyki zazen, medytacji na siedząco. „Zaprojektowaliśmy obiekt, w którym można praktykować zazen w otoczeniu malowniczej przyrody wyspy Awaji” – wyjaśnił Shigeru Ban.

Zenbo Seinei, zdj. Pasona Group

 

Pasona Group dodaje, że projekt został opracowany w odpowiedzi na pandemię Covid-19, która doprowadziła do znaczących zmian w postawach ludzi wobec życia i pracy. Oprócz przestrzeni medytacyjnych ośrodek Zenbo Seinei zaoferuje pokoje gościnne i restaurację serwującą dania z lokalnych warzyw i potrawy, które spożywają buddyjscy mnisi. Projekt zakłada również stworzenie łaźni na świeżym powietrzu i kawiarni.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.