OKRA landschapsarchitecten z prestiżową nagrodą

OKRA landschapsarchitecten z prestiżową nagrodą

European Prize for Urban Public Space 2022, zdj. OKRA landschapsarchitecten

Holenderska firma OKRA landschapsarchitecten otrzymała European Prize for Urban Public Space 2022 za projekt renowacji kanału Catharijnesingel w mieście Utrecht w Holandii. Do jedenastej edycji konkursu napłynęło aż 326 projektów z 35 różnych krajów. Projekty analizowały problemy, z jakimi muszą się zmierzyć europejskie miasta i ukazywały ich architektoniczne rozwiązania.

Nagrody przyznało jury pod przewodnictwem Teresy Galí-Izard, w skład którego weszli Hans Ibelings, Eleni Myrivili, Andreas Ruby, Paloma Strelitz i Špela Videčnik. Jak twiedzi kapituła, rekonstrukcja kanału Catharijnesingel i przyległego parku są „wzorcową interwencją na rzecz przetrwania naszych miast w nowej epoce klimatycznej”. 

European Prize for Urban Public Space 2022, zdj. OKRA landschapsarchitecten

 

Przedstawiany jako przyjemna i angażująca przestrzeń, kanał został przywrócony do pierwotnego stanu po tym, jak przez ponad 50 lat w jego miejscu znajdowała się ruchliwa autostrada. W ten sposób interwencja OKRA landschapsarchitecten zdołała ograniczyć ruch samochodów w okolicy, stawiając na pierwszym miejscu ruch pieszy i interakcje społeczne, które umożliwia.

European Prize for Urban Public Space 2022, zdj. OKRA landschapsarchitecten

Przyjazność środowisku i różnorodność biologiczna również zostały potraktowane priorytetowo w projekcie – architekci przypisują im bowiem wielką rolę w budowaniu „odporności” miasta poprzez zwiększenie jego zdolności do zwalczania wysokich temperatur, a także przetrwania burz i powodzi. Ponadto rekultywacja wody i bogata roślinność mogą pomóc zmniejszać zanieczyszczenie w mieście.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.