Odszedł Michael McKinnel

Odszedł Michael McKinnel

Michael McKinnel, zdj. Boston Globe

Brytyjsko-amerykański architekt zmarł 27 marca 2020 z powodu zapalenia płuc wywołanego koronawirusem. Żył 84 lata.

Michael McKinnell odebrał wykształcenie w dziedzinie architektury na Uniwersytecie w Manchesterze oraz na Uniwersytecie Columbia, gdzie w 1960 roku uzyskał tytuł magistra. Już dwa lata później wraz ze swoim profesorem Gerhardem Kallmannem wygrali międzynarodowy konkurs na projekt Boston City Hall, który z biegiem czasu zyskał status kultowego, dając im przepustkę do wielkiej kariery. Wkrótce potem panowie przeprowadzili się do Bostonu, by założyć praktykę Kallmann McKinnell & Knowles.

Boston City Hall, zdj. Utile and Reed Hilderbrand

McKinnel w swoich pracach architektonicznych i rozważaniach naukowych pochylał się nad zagadnieniem miasta, jego funkcjonalności i charakteru. Dlatego też w dorobku architekta znajduje się wiele budynków publicznych, np. Boston's Hynes Convention Center, siedziba Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki w Cambridge oraz Independence Visitor Center w Filadelfii. Architekt projektował także budynki na kampusach uniwersytetów należących do prestiżowej Ivy League, takich jak Harvard, Yale, Princeton i Emory.  W roku 1984 praktyka Kallmann McKinnell & Wood została okrzykniętą Firmy Roku przez American Institute of Architects.

Boston City Hall, zdj. City of Boston, CC BY 2.0

McKinnell był także wykładowcą uniwersyteckim. Przez 25 lat pracował na wydziale Harvard's Graduate School of Design oraz w Massachusetts Institute of Technology. Ponadto był członkiem AIA, American Academy of Arts and Sciences i Royal Institute of British Architects. W roku 1994 Został wyróżniony przez Boston Society of Architects nagrodą honorową, a 11 lat później został członkiem U.S. Commission of Fine Arts.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.