Ogród bez wody. Instalacja na Triennale Architektury w Sharjah

Ogród bez wody. Instalacja na Triennale Architektury w Sharjah

Becoming Xerophile, zdj. Cooking Sections

Na pierwszej edycji Sharjah Architecture Triennial w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystawiono projekt współpracy biur Cooking Sections i AKT II – Becoming Xerophile, bogaty w nowoczesne technologie eksperymentalny pustynny ogród, nawiązujący do realiów życia społeczeństw żyjących w suchych rejonach świata.

Niemożliwe?

Zaskakująca instalacja kooperacji artystów ma badać możliwość wprowadzenia ogrodów w tkankę i życie codzienne pustynnych metropolii. Eksperymentalny krajobraz ma również na celu zwrócić uwagę na realia życia wielu społeczeństw żyjących w krajobrazach niemal pozbawionych wody, zakładając odżywianie roślin za pomocą opracowanych przez nie technologii.

trienale
Becoming Xerophile, zdj. Cooking Sections

Instalacja wyposażona jest w zestaw czujników, które mierzą opady deszczu, promieniowanie słoneczne, prędkość i kierunek wiatru, temperaturę i wilgotność powietrza, a także wilgotność gleby i liści. Ogrody mają również sprawdzić, który z dziewięciu stworzonych w jego ramach mikroklimatów działa najlepiej. Dzięki temu uzyskamy informację, czy i w jaki sposób jesteśmy w stanie przeszczepić tego rodzaju konstrukcje do miast, zyskując alternatywne źródło pożywienia. Dane będą gromadzone w ciągu najbliższych 3 lat, aż do kolejnego Triennale Architektury w Sharjah.

trienale1
Becoming Xerophile, zdj. Cooking Sections

   „Proces eksperymentowania i stosowania metody prób i błędów jest w dużej mierze naszym sposobem pracy w AKT II, ​​ponieważ dostarcza dowodów na skuteczność i, oczywiście pomaga w poszukiwaniu określonych rozwiązań. Chociaż nie wszystkie eksperymenty prowadzą do doskonałych wyników, zawsze dostarczają cennych informacji dla przyszłych i bardziej rozwiniętych projektów. W regionie stojącym przed wyzwaniami środowiskowymi, w których wysokie temperatury i rzadkie opady przyczyniają się do niedoboru wody, niezwykle istotne są projekty pilotażowe uwzględniające badania adaptacyjne w projektowaniu” – mówi Adiam Sertzu, zastępca dyrektora w AKT II.

trienale2
Becoming Xerophile, zdj. Cooking Sections

 

trienale3
Becoming Xerophile, zdj. Cooking Sections

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.