Okrągła szkoła w Senegalu

Okrągła szkoła w Senegalu

Fass School and Teachers Residence, zdj. Iwan Baan

Japońskie studio Toshiko Mori Architect stworzyło wyjątkowy projekt w Senegalu – jest to zbudowany na planie koła gmach Fass School w niewielkiej wiosce Fass, położonej na wschodzie kraju. Inwestycja powstała we współpracy z Josef and Anni Albers Foundation oraz innymi organizacjami non-profit. Placówka pomieści ok. 300 uczniów, którzy będą mogli odbierać edukację w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Okrągły kształt umożliwia łatwe przemieszczanie się nauczycieli między salami, a zróżnicowanie ścian obwodowych pod względem wysokości i bliskości względem siebie sprawia, że każda klasa jest odrębną, oryginalną przestrzenią” - wyjaśnia Toshiko Mori, założycielka studia Toshiko Mori Architect. Cztery klasy lekcyjne i dwie otwarte, elastyczne przestrzenie o zróżnicowanym przeznaczeniu są rozmieszczone wokół dziedzińca – towarzyskiego serca szkoły. Jak mówi Mori, studio wybrało ten układ właśnie po to, by poprzez dobrą organizację współdzielonej przestrzeni pomóc nauczycielom wzbudzić w uczniach poczucie wspólnoty.

Fass School and Teachers Residence, zdj. Iwan Baan

 

Zarówno forma budynku, jak i użyte do realizacji materiały, nawiązują do lokalnej tradycji architektonicznej – zostały zainspirowane starożytnymi domami implivium oraz formami i kolorami właściwymi tamtejszym regionom Senegalu. Co istotne, budynek został w dużej mierze wzniesiony z materiałów znalezionych w pobliżu. Cegły zostały wykonane z mułu z lokalnej ziemi, z okolicznych terenów zebrano także bambusowe pałki oraz rośliny, których użyto to wykonania strzechy.

Fass School and Teachers Residence, zdj. Iwan Baan

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.