Okrągły dom od Gui Paoliello

Okrągły dom od Gui Paoliello

Dom w Brazylii, zdj. Manuel Sá.

Brazylijski architekt Gui Paoliello ukończył półokrągły dom wznoszący się nad doliną Morro Cavado w Brazilii. Budynek został wzniesiony za pomocą najprostszych techniki budowlane, charakterystycznych dla tego odosobnionego miejsca.

Morro Cavado House to rezydencja z dwiema sypialniami położona na stromym zboczu z widokiem na doliny i bujne lasy Parku Narodowego Itatiaia, najstarszego obszary tego typu w kraju. Aby w pełni wykorzystać naturalny kontekst działki, dom został zaplanowany na planie półkola, dzięki czemu roztacza widoki na zachwycające otoczenie. „Dom został wymodelowany tak, aby mieszkańcy mogli oglądać otoczenie w 180 stopniach, co pozwala kontemplować widok z dowolnego pomieszczenia w domu” – pisze Gui Paoliello Arquiteto. „Łukowaty kształt domu podąża za nierównościami terenu, utrzymując go na poziomie płaskowyżu, a jednocześnie lekko uniesiony nad ziemią” – dodaje.

Dom w Brazylii, zdj. Manuel Sá

 

Ze względu na znaczną odległość, która dzieli dom od większego miasta i trudny teren, na którym miał się zostać wybudowany, architekt wykorzystał do konstrukcji produkowane lokalnie profile drewniane z wykonanymi na zamówienie połączeniami stalowymi. „Dom został ukształtowany przez naturalne warunki topografii i zbudowany przy użyciu technik budowlanych o niskim wpływie na środowisko, przy wykorzystaniu lokalnie dostępnych materiałów oraz wiedzy i tradycji regionu” – pisze architekt.

Dom w Brazylii, zdj. Manuel Sá

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.