Opera w Hainan. Wyjątkowy projekt od Heatherwick Studio

Opera w Hainan. Wyjątkowy projekt od Heatherwick Studio

Opera w Hainan, zdj. Heatherwick Studio

Heatherwick Studio wygrało konkurs na projekt opery dla wyspiarskiej prowincji Hainan, położonej w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Chin. Projekt obejmuje trzy budynki kulturalne: operę, salę koncertową i teatr, połączone oryginalnym zadaszeniem, którego forma nawiązuje do topografii terenu.

Inspiracją do stworzenia projektu był wulkaniczny krajobraz regionu oraz kostiumy i kolory nawiązujące do estetyki Opery Hajnańskiej. Architekci z Heatherwick studio pragnęli stworzyć budynek z poszanowaniem dla lokalnej kultury, natury oraz klimatu, a także zminimalizować zużycie energii koniecznej do ochłodzenia jego wnętrz. Centrum kulturalne w Hainan będzie mogło pomieścić około 3800 widzów. W budynku znajdą się przestrzenie widowiskowe i edukacyjne, a także sale prób i miejsca dla administracji.

Opera w Hainan, zdj. Heatherwick Studio

 

„Wiele oper jest odciętych od otoczenia, a odżywa tylko wtedy, gdy trwa przedstawienie. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni, która będzie integralną częścią miasta, będzie aktywizowała otoczenie przez cały dzień. Baldachim skrywa mieszankę różnorodnych przestrzeni, tworzących swoistą wioskę na świeżym powietrzu, której sercem są poszczególne budynki. Projekt łączy formalność kultury wysokiej z luzem kultury wyspiarskiej, czyniąc operę bardziej dostępną i oferując każdemu przestrzeń do spotkań, niezależnie od tego, czy zakupiło się bilet, czy nie” – mówi Eliot Postma z Heatherwick Studio.

Opera w Hainan, zdj. Heatherwick Studio

 

Projekt Heatherwick Studio został wybrany spośród innych propozycji przez grupę Haikou Tourism & Culture Investment Holding Group. Rozpoczęcie jego realizacji zaplanowano na koniec tego roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.