Opposite Office przekształca New Berlin Airport w szpital zakaźny

Opposite Office przekształca New Berlin Airport w szpital zakaźny

Projekt Opposite Office, zdj. Opposite Office

Studio Opposite Office zaproponowało przekształcenie powstającego berlińskiego lotniska New Berlin Airport, w szpital zakaźny dla pacjentów cierpiących na koronawirusa. To rozwiązanie ma odciążyć istniejące placówki, ulepszyć system opieki zdrowotnej i zwiększyć jego możliwości.

Architekci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań ułatwiających życie w czasach pandemii i wspomagających obciążoną służbę zdrowia. Niemiecka firma Opposite Office sięgnęła wyżyn kreatywności, czyniąc atut z ciągnącej się od czternastu lat budowy lotniska New Berlin Airport. Nieukończony budynek, choć wywoływał wiele kontrowersji wśród berlińczyków, wydał się architektom idealnym miejscem na… szpital.

Projekt Opposite Office, zdj. Opposite Office

Biuro przedstawiło już swój projekt niemieckiemu Ministerstwu Zdrowia, zaznaczając, że koncepcja może być zastosowana do każdego lotniska w Niemczech i na świecie, gdyż w czasach epidemii ruch lotniczy jest znacznie ograniczony. Biuro przewiduje znacznie większą liczbę zakażeń niż obecnie, dlatego mobilizuje władze do podjęcia kroków na rzecz zwiększenia liczby łóżek dla kolejnych pacjentów.

Projekt Opposite Office, zdj. Opposite Office

Według architektów przestronne, położone w oddaleniu od centrum miasta lotnisko może zagwarantować, że pacjenci będą całkowicie odizolowani, dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia dla osób zdrowych. Budynek główny lotniska o powierzchni 220 000 m2 pozwoli na hospitalizację tysięcy wymagających opieki pacjentów. Chorzy mają przebywać w okrągłych kabinach, których przemyślane rozmieszczenie maksymalnie wykorzystuje przestrzeń lotniska. Wnętrza powstać mają z prefabrykowanych materiałów, dzięki czemu „budowa” szpitala zajmie jedynie kilka dni.

Projekt Opposite Office, zdj. Opposite Office

„Od wybuchu epidemii w Wuhan mieliśmy czas na gruntowne przygotowanie się na pandemię. Klinika Huoshenshan, mogąca pomieścić tysiąc pacjentów, powstała i zniknęła z powierzchni ziemi w ciągu 10 dni. Przez cały ten czas zgryźliwie komentowano ciągnącą się od 14 lat budowę nowego lotniska w Berlinie. Dziś to lotnisko może nam pomóc!” – mówi Benedikt Hartl z Opposite Office.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.