Osiedle blisko natury. Ekologiczne rozwiązania według MJZ i LURE

Osiedle blisko natury. Ekologiczne rozwiązania według MJZ i LURE

Circular Economy House, zdj. MJZ | LURE

Studio MJZ we współpracy z Laboratory for Urban Research & Education LURE przedstawiają projekt ekologicznego osiedla na Kaszubach. Architekci, aby odróżnić domy od sąsiadującej z nimi zabudowy, postawili na niekonwencjonalną formę i rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego.

Osiedle domów jednorodzinnych Circular Economy House powstanie na Kaszubach, jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów Polski. Architektom zależało na tym, aby zaprojektowana przez nich zabudowa pozostawała w bliskiej relacji ze środowiskiem. Aby to osiągnąć, zadbali zarówno o stronę wizualną projektu, jak i o to, by był on jak najbardziej ekologiczny. „Zostaliśmy poproszeni o stworzenie modelowego osiedla powtarzalnych domków ekologicznych na północy Polski na Kaszubach na działce, która sąsiaduje bezpośrednio z jeziorem i lasem. Nie chcieliśmy tworzyć zwykłego drewnianego domu w stylu skandynawskim, których jest już pełno w tym regionie” – piszą twórcy projektu.

Circular Economy House, zdj. MJZ | LURE

 

Twórcy sięgnęli jednak po tradycyjne rozwiązania, właściwe dla regionalnej architektury, takie jak dwupołaciowy dach czy mur pruski, który zreinterpretowali tak, by nadać mu nowoczesnej i lekkiej formy - elewacja obłożona jest lekką drewnianą siatką, po której będzie piąć się roślinność.

Circular Economy House, zdj. MJZ | LURE

 

„Najważniejszą cechą naszego projektu jest sposób pozyskania materiałów. Po analizach obszaru i jego okolic zauważyliśmy mnogość starych budynków, które posiadają nadal cenne budulce — czyli nadające się do ponownego wykorzystania w duchu circular economy. Cegły, deski czy belki miałyby zostać użyte ponownie w innym obiekcie, który zostałby bardziej złożony niż zbudowany” – piszą architekci. Oprócz tego, dwupołaciowy dach zostanie w całości pokryty panelami solarnymi, które zapewnią domom niezależność energetyczną. Jego kształt pozwoli również na zbieranie i przechowywanie wody deszczowej w przeznaczonych do tego zbiornikach. Tego rodzaju zapasy przydadzą się mieszkańcom na przykład do nawadniania ogrodów.

Circular Economy House, zdj. MJZ | LURE

 

Domy, choć wszystkie będą miały taką samą powierzchnię, zostały zaplanowane tak, aby z łatwością dało się dostosować ich wnętrza do potrzeb mieszkańców – swój idealny układ mogą znaleźć zarówno pojedynczy lokatorzy, jak i rodziny składające się z wielu członków.

Circular Economy House, zdj. MJZ | LURE

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.