Ostava Tower. Najwyższy budynek w Czechach

Ostava Tower. Najwyższy budynek w Czechach

Ostrava Tower, zdj. CHYBIK + KRISTOF

Renomowane czeskie studio architektoniczne CHYBIK + KRISTOF prezentuje projekt wieżowca w Ostrawie. Jak mają nadzieję twórcy projektu,  zaktywizuje on przestrzeń publiczną oraz wesprze rewitalizację miasta. Po ukończeniu 235-metrowa wieża Ostrava Tower będzie najwyższym budynkiem w kraju.

W ciągu ostatnich trzech dekad Ostrawa odeszła od wizerunku miasta przemysłowego, ograniczając rozwój przemysłów wydobywczego i hutniczego, a stawiając na rozwój sektora usług i informacji. Taka transformacja wymagała od władz miasta postawienia na jego rewitalizację. Tereny przemysłowe zostały przekształcone w budynki mieszkalne i obiekty kulturalne, muzea, kampusy uniwersyteckie, galerie oraz różnorodne, nowoczesne miejsca pracy – wieżowce i przestrzenie coworkingowe.

Ostrava Tower, zdj. CHYBIK + KRISTOF

 

Projekt Ostrava Tower nawiązuje do przemysłowego dziedzictwa Ostrawy, jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych mieszkańców. Projekt CHYBIK + KRISTOF reaktywuje fragment ścisłego centrum miasta i otaczającej go przestrzeni publicznej. W Ostrava Tower znajdą się lokale mieszkalne, biura, centrum kongresowe, sklepy i hotel wraz z kawiarnią na dachu, restauracją i barem.

Ostrava Tower, zdj. CHYBIK + KRISTOF

 

„Ponownie przemyśleliśmy typologię drapacza chmur i jego funkcję społeczną, a także sposoby aktywizacji środowiska miejskiego. Jednym z naszych głównych celów było stworzenie w sercu Ostrawy budynku z pozytywnym wpływem na społeczeństwo. Intencją architektów było stworzenie prostej, ale potężnej formy, która działa jak latarnia morska w centrum miasta” – mówi Michał Kristof, współzałożyciel CHYBIK + KRISTOF.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.