Otwarcie Muzeum Guggenheima w Abu Zabi już w 2025

Otwarcie Muzeum Guggenheima w Abu Zabi już w 2025

Guggemheim Abu Dhabi, zdj. Frank Gehry

Długo oczekiwane muzeum Guggenheima w Abu Zabi, zaprojektowane przez architekta Franka Gehry'ego, ma zostać otwarte w 2025 roku – niemal 14 lat po publikacji projektu obiektu i 10 lat od rozpoczęcia prac budowlanych.

Guggenheim Abu Zabi powtaje na wyspie Saadiyat - kulturalnej dzielnicy powstającej u wybrzeży stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Muzeum o powierzchni 42 000 metrów kwadratowych jest przewidziane jako największa z czterech placówek Guggenheima, wyprzedzając inny projekt Gehry’ego – budynek Guggenheim Bilbao. Projekt Guggenheima w Abu Zabi zostały po raz pierwszy ujawnione w 2006 roku, a prace budowlane ruszyły 2011 roku. Niewiele późnej zawieszono je na kolejne osiem lat.

Guggemheim Abu Dhabi, zdj. Frank Gehry

 

„To naprawdę ekscytujące, że ten projekt wchodzi w nową fazę” – powiedział Gehry. „Mam nadzieję, że ten budynek zostanie ciepło przyjęty przez mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a owoce mojej pracy będą jednym z najważniejszych obiektów w kraju przez wiele lat” – dodał.

Guggemheim Abu Dhabi, zdj. Frank Gehry

 

Projekt Gehry'ego dla muzeum składa się z modułów o różnych wysokościach, szerokościach i formach, dzięki czemu przyciąga wzrok i oddaje ducha nowoczesnej sztuki. Wewnątrz, oprócz przestrzeni wystawienniczych, znajdą się centrum sztuki i technologii, sale edukacyjne, archiwum, biblioteka oraz pracownie konserwatorów sztuki. Po ukończeniu muzeum będzie zarządzane przez Fundację Guggenheima, pozostanie jednak własnością instytucji Abu Dhabi's Tourism Development & Investment Company, która zleciła projekt.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.