NOMUS Muzeum Sztuki w Gdańsku, zdj. Dominik Werner i Jerzy Pinkas
W ubiegłym miesiącu, 22 października 2021 rozpoczął się weekend otwarcia nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nowo otwarte NOMUS, czyli Nowe Muzeum Sztuki, zaoferowało mieszkańcom Gdańska szeroki wybór wydarzeń kulturalnych już w dzień otwarcia.
Nowy oddział Muzeum Narodowego powstał w historycznie znaczącej dzielnicy miasta – dawnym terenie Stoczni Gdańskiej, przy ulicy Jaracza. Wbrew pozorom, wybrane przez zarząd Muzeum miejsce budzi w mieszkańcach miasta skojarzenia ze sztuką i kulturą. Dawniej w tym samym poprzemysłowym, wzniesionym w czasach II wojny światowej budynku mieścił się Instytut Sztuki Wyspa, prezentujący dzieła sztuki nowoczesnej.
NOMUS Muzeum Sztuki w Gdańsku, zdj. Dominik Werner i Jerzy Pinkas
Aby przystosować wiekowy budynek do potrzeb Muzeum i jego gości, zdecydowano się na generalny remont, który poprawił jego funkcjonalność i atrakcyjność. Dodano wygodne przestrzenie wystawiennicze oraz sale, w których mogą być organizowane wydarzenia kulturalne takie jak przedstawienia i pokazy filmów, sale edukacyjne, pracownie artystyczne, a także kawiarnię i kącik dla dzieci. Autorzy projektu przebudowy nie zdecydowali się jednak na znaczące zmiany w aspekcie wizualnym budynku. Postanowili zachować jego charakterystyczną ceglaną elewację, która jest ważną częścią architektonicznej tożsamości tej części miasta.
NOMUS Muzeum Sztuki w Gdańsku, zdj. Dominik Werner i Jerzy Pinkas
„Stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, w której chcemy rozmawiać z widzami o współczesnym świecie poprzez medium sztuki, a samą sztukę czynić bliską, zrozumiałą i dostępną dla widza Oprócz sal wystawowych w budynku NOMUS-a będzie można znaleźć przestrzeń o nazwie <<Znajomi znad morza>>. To nasze miejsce spotkań i działań społecznych, z kawiarnią, kącikiem sensorycznych zabaw dla dzieci i księgarnią. Na parterze będzie można wziąć udział w projekcjach filmowych, wydarzeniach na żywo, dyskusjach i koncertach. Nasza czytelnia umożliwi studiowanie publikacji o sztuce współczesnej, a sala edukacyjna oferuje możliwość udziału w zajęciach i warsztatach” – mówi Aneta Szyłak, kierowniczka Nowego Muzeum Sztuki.
Amerykańska pracownia Studio Gang zaprezentowała projekt rozbudowy Muzeum Sztuki Pięknej w Little Rock w stanie Arkansas. Zaprojektowane przez firmę nowe skrzydło muzeum ma powiększyć istniejącego już kompleks, zapewniając dodatkową przestrzeń do ekspozycji sztuki.
Ennead Architects i Kahler Slater przedstawili projekt nowego budynku Public Musem w Milwaukee w stanie Wisconsin. Projekt, który jest położony na terenie o powierzchni 2,4 akrów w dzielnicy Haymarket, uosabia wartości bliskie misji muzeum: dobro społeczności, przyrodę, edukację i zachowanie eksponatów dla kolejnych pokoleń.
Studio architektoniczne ON-A Architecture prezentuje projekt zielonego, publicznego parku na dachu stadionu piłkarskiego FC Barcelona Hiszpanii, a także propozycje zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia. Atrakcyjny park o powierzchni 26 hektarów zrewitalizuje według architektów otoczenie stadionu i otworzy nowe perspektywy życia społecznego Katalończyków.
Bryła ukończonego w ubiegłym roku Dom Karbonado autorstwa pracowni Monochrom Architects przypomina czarny diament. Szlachetna, czysta i dopracowana forma domu doskonale współgra z wybranymi przez inwestora i architektów kolorami – wciąż rzadko spotykaną na elewacjach budynków czernią i mozaikowymi elementami w odcieniach szarości.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.