Kilka dni temu, 16 lipca, oficjalnie otwarto nowo powstały budynek Concordia Design. Inwestycja znajduje się na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Za projekt odpowiada znane na całym świecie studio MVRDV we współpracy z polskim biurem architektonicznym Q2Studio.
Powstały obiekt zyskał „dwie twarze” od strony Ostrowa Tumskiego bardziej dostojną – odrestaurowana część budynku z historycznymi elementami na fasadzie, z kolei od strony Wyspy Słodowej – mniej formalną - to nowoczesna bryła z przeszkleniami i podcięciami u podstawy” – piszą o nowym budynku inwestorzy. Jak można się domyślić, gmach Concordia Design powstał na podstawach dawnych obiektów – architekci kreatywnie wykorzystali istniejące zabudowania, włączając je w nowy projekt i odrestaurowując, ocalając tym samym od zniszczenia.
Concordia Design, zdj. MVRDV
Czteropiętrowa kamienica zamieniła się w ten sposób w nowoczesny obiekt, w którym poza biurami i przestrzeniami co-workingowymi znalazło się sporo miejsc ogólnodostępnych – w tym specjalnie zaprojektowana strefa kulinarna z różnymi propozycjami od street foodu hawajsko-azjatyckiego, piekarnię ze śniadaniami w stylu hiszpańskim oraz bistrem z kuchnią polską. Uzupełnieniem tych propozycji będzie dobrze znany już wrocławianom koktajl bar Do jutra. Projekt wnętrz strefy kulinarnej i korespondującym z nią barem - Słodowa na Dachu przygotowała pracownia architektoniczna mode:lina™” – dodają.
Concordia Design, zdj. MVRDV
Zarówno architektom jak i inwestorom, zależało na stworzeniu wielofunkcyjnego, elastycznego miejsca, które połączy funkcję biznesową, rekreacyjną i kulturalną. Wielką wagę przyłożono do projektu wnętrz – te uświetnione zostały malowidłami młodych, kreatywnych artystów.
Piramida Transamerica, obiekt będący kultowym miejscem na architektonicznej mapie San Francisco, doczeka się renowacji, za którą odpowie studio Foster + Partners i firma deweloperska SHVO.
Po czterech latach wydano pozwolenie na budowę brytyjskiego Holocaust Memorial and Learning Centre, zaprojektowanego przez Adjaye Associates, we współpracy z Ron Arad Architects i praktyką Gustafson Porter + Bowman. Ujawniony w 2017 roku projekt został zatrzymany przez sprzeciw opinii publicznej, która miała obiekcje dotyczące miejsca powstania pomnika oraz usunięcia terenów zielonych na rzecz budowy. Architekci zasugerowali się opinią mieszkańców i zmienili projekt tak, aby nie miał wpływu na lokalną roślinność.
We Władysławowie, jednej z najbardziej obleganych nadmorskich miejscowości w Polsce, zaledwie 50 metrów od plaży, powstał nowy budynek wielorodzinny. Autorem projektu jest Piotr Kowalczyk ze studia Archmondo. Czy nowoczesny blok wpisuje się w kontekst popularnego letniego kurortu?
Na Dolnym Śląsku powstał nietypowy dom, za którego projekt odpowiada zespół praktyki Rewizja Grupa Projektowa, w skład którego weszli Krzysztof Grześków i Alicja Sawicka. Co czyni budynek tak wyjątkowym?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.