Otwarto Neue Nationalgalerie w Berlinie

Otwarto Neue Nationalgalerie w Berlinie

Neue Nationalgalerie w Berlinie, zdj. Reinhard Friedrich

Po spowodowanej pracami remontowymi przerwie po niemal szeÅ›ciu i póÅ‚ roku otwarto Neue Nationalgalerie w Berlinie. Muzeum zostaÅ‚o ponownie otwarte w niedzielÄ™ 22 sierpnia. Pierwsi zwiedzajÄ…cy mieli okazje podziwiać zmiany, które zaszÅ‚y dziÄ™ki realizacji projektu studia David Chipperfield Architects.

Po prawie 50 latach dziaÅ‚alnoÅ›ci, w roku 2015, Neue Nationalgalerie w Berlinie zamknęła swoje podwoje dla zwiedzajÄ…cych. Budynek, którego projektantem byÅ‚ znany architekt Ludwig Mies van der Rohe, wymagaÅ‚ natychmiastowego remontu z powodu zÅ‚ego stanu technicznego. Zadanie renowacji ostatniego ukoÅ„czonego projektu Miesa van der Rohe powierzono praktyce David Chipperfield Architects.

David Chipperfield, peÅ‚niÄ…cy funkcjÄ™ gÅ‚ównego architekta, kazaÅ‚ caÅ‚kowicie rozebrać Neue Nationalgalerie, aby dokÅ‚adnie zrozumieć, jak dziaÅ‚a budynek i jakie zmiany należy wprowadzić do jego konstrukcji. Ostatecznie budynek zostaÅ‚ rozebrany na 35 000 części!  „Demontaż budynku o tak niekwestionowanym autorytecie byÅ‚ dziwnym doÅ›wiadczeniem, ale i zaszczytem” – mówi Chipperfield. „Możliwość wzglÄ…du w jego wnÄ™trze ujawniÅ‚a zarówno geniusz konstrukcji, jak i jej wady, ale ogólnie rzecz biorÄ…c, tylko pogÅ‚Ä™biÅ‚o to mój podziw dla wizji Miesa” – dodaje architekt.

Renowacja sprowadziÅ‚a siÄ™ ostatecznie do wykonania generalnego remontu konstrukcji i utorowaÅ‚a drogÄ™ budynku do zrównoważonego rozwoju. Z budynku usuniÄ™to toksyczne i niebezpieczne materiaÅ‚ów wykorzystywane w budownictwie w momencie, gdy powstawaÅ‚ oryginalny budynek, takie jak azbest czy sztuczne wÅ‚ókno mineralne. Podniesiono także standard techniczny i energetyczny oraz dostosowano budynek do potrzeb osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami. Co niezwykle istotne, zmianom ulegÅ‚o również oÅ›wietlenie. Specjalnie wybrane Å›wiatÅ‚a LED pozwolÄ… na idealne oÅ›wietlenie wystawianych dzieÅ‚ sztuki.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.