Otwarto Neue Nationalgalerie w Berlinie

Otwarto Neue Nationalgalerie w Berlinie

Neue Nationalgalerie w Berlinie, zdj. Reinhard Friedrich

Po spowodowanej pracami remontowymi przerwie po niemal sześciu i pół roku otwarto Neue Nationalgalerie w Berlinie. Muzeum zostało ponownie otwarte w niedzielę 22 sierpnia. Pierwsi zwiedzający mieli okazje podziwiać zmiany, które zaszły dzięki realizacji projektu studia David Chipperfield Architects.

Po prawie 50 latach działalności, w roku 2015, Neue Nationalgalerie w Berlinie zamknęła swoje podwoje dla zwiedzających. Budynek, którego projektantem był znany architekt Ludwig Mies van der Rohe, wymagał natychmiastowego remontu z powodu złego stanu technicznego. Zadanie renowacji ostatniego ukończonego projektu Miesa van der Rohe powierzono praktyce David Chipperfield Architects.

David Chipperfield, pełniący funkcję głównego architekta, kazał całkowicie rozebrać Neue Nationalgalerie, aby dokładnie zrozumieć, jak działa budynek i jakie zmiany należy wprowadzić do jego konstrukcji. Ostatecznie budynek został rozebrany na 35 000 części!  „Demontaż budynku o tak niekwestionowanym autorytecie był dziwnym doświadczeniem, ale i zaszczytem” – mówi Chipperfield. „Możliwość wzglądu w jego wnętrze ujawniła zarówno geniusz konstrukcji, jak i jej wady, ale ogólnie rzecz biorąc, tylko pogłębiło to mój podziw dla wizji Miesa” – dodaje architekt.

Renowacja sprowadziła się ostatecznie do wykonania generalnego remontu konstrukcji i utorowała drogę budynku do zrównoważonego rozwoju. Z budynku usunięto toksyczne i niebezpieczne materiałów wykorzystywane w budownictwie w momencie, gdy powstawał oryginalny budynek, takie jak azbest czy sztuczne włókno mineralne. Podniesiono także standard techniczny i energetyczny oraz dostosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co niezwykle istotne, zmianom uległo również oświetlenie. Specjalnie wybrane światła LED pozwolą na idealne oświetlenie wystawianych dzieł sztuki.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.