Otwarto Taipei Performing Arts Center

Otwarto Taipei Performing Arts Center

Taipei Performing Arts Center, zdj. OMA

Taipei Performing Arts Center zaprojektowane przez studio OMA zostało otwarte dla publiczności. Projekt prowadzony wspólnie przez Rema Koolhaasa i Davida Gianottena znajduje się na terenie nocnego targu Shilin w Tajpej.

Projekt centrum sztuki, kiedy po raz pierwszy został przedstawiony publiczności w 2009 roku, wywołał niemałe poruszenie wśród środowiska architektonicznego ze względu na swój nietypowy kształt. Budynek balansuje między trzema różnymi stylistykami w trzech połączonych ze sobą, lecz różniących się przeznaczeniem i charakterem segmentach.

Taipei Performing Arts Center, zdj. OMA

 

„Kiedy po raz pierwszy odwiedziliśmy Taipei, poczuliśmy, że jest to miasto z apetytem na eksperymenty. Ten budynek jest odpowiedzią na to odkrycie. Połączyliśmy trzy tradycyjne teatry w sposób, który da twórcom teatralnym zupełnie nowe możliwości tworzenia spektakli i sztuki performance. Jesteśmy dumni, że możemy być elementem realizacji tego centrum sztuk performatywnych, która stała się możliwa tylko dzięki wiedzy, kreatywności i wytrwałości władz miasta, ich współpracowników oraz architektów” – mówi Rem Koolhaas, założyciel OMA.

Taipei Performing Arts Center, zdj. OMA

 

Budynek Taipei Performing Arts Center składa się z kulistego teatru Globe Playhouse, Teatru Wielkiego, oraz Blue Box. Dwie ostatnie przestrzenie można połączyć ze sobą, aby stworzyć ogromną salę teatralną. Jak podkreślają twórcy projektu, obiekt w niezwykły sposób łączy charakter Taipei i wartości promowane przez instytucje kultury wysokiej.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.