Drawing of the Year 2021. Mija ostatni dzień zgłoszeń
Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu Drawing of the Year. Jury konkursu wyłoni najlepsze rysunki z kilku dziedzin, wśród których znajduje się również architektura.
Lotnisko Pekin-Daxing budowano przez pięć lat, według projektu Zahy Hadid, zmarłej w 2016 r. architektki.
Oficjalnie otwarto lotnisko Pekin-Daxing, największe i prawdopodobnie najdroższe lotnisko w Chińskiej Republice Ludowej. Budowa kompleksu kosztowała bowiem ok. 120 miliardów juanów, co w przeliczeniu daje ok. 56 miliardów złotych.
W parze z oszołamiającą ceną idzie jednak świetny design. Lotnisko z lotu ptaka przypomina sześcioramienną pomarańczową gwiazdę, natomiast z perspektywy pieszego zachwyca nowoczesnymi obłościami i płynnymi liniami.
Władze Pekinu zadbają także o sprawną komunikację pomiędzy lotniskiem a innymi częściami miasta – powstaną linie kolejowe, linie metra oraz autobusy, które szybko przetransportują podróżujących na lotnisko. Przewiduje się, że w ciągu dwóch kolejnych lat z lotniska skorzysta ok. 45 milionów pasażerów. W dalszej perspektywie ma być ich dwa razy tyle.
Pekin-Daxing przejmie część lotów dość już obciążonego Stołecznego Międzynarodowego Lotniska Pekin. W październiku otworzy się również kolejna linia łącząca Polskę z Chinami.
Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu Drawing of the Year. Jury konkursu wyłoni najlepsze rysunki z kilku dziedzin, wśród których znajduje się również architektura.
Nowy plan zagospodarowania wybrzeża rzeki Pailao w Shenzhen proponuje przyjazną dla klimatu rewitalizację tego obszaru, wykorzystując nowoczesne systemy, aby zminimalizować ryzyko zalania terenu w wypadku powodzi. Projekt Pailao River Blueway został stworzony przez studio architektoniczno-urbanistyczne VenhoevenCS we współpracy z firmami Hope Design i Huadong Engineering, odpowiadającymi za projekt krajobrazu.
Architektki z firmy ZMROK przedstawiają genialny w swojej prostocie projekt domu jednorodzinnego, który stanie w Wilczej Górze pod Warszawą. Przytulny, choć nowoczesny obiekt zostanie odgrodzony od sąsiedztwa niezwykłym murem, który z czasem zapełni się wspomnieniami i doświadczeniami mieszkańców.
Firmy 3XN i IttenBrechbühl zostały wybrane do zaprojektowania budynku Tilia Tower w Lozannie w Szwajcarii, 85-metrowego drewnianego budynku o mieszanym przeznaczeniu. W wieży znajdą się między innymi apartamenty, sklepy i hotel. Projekt obejmuje również rewitalizację obszarów przylegających do budynku. Projekt stworzono dla formy Insula SA należącej do grupy Realstone.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.