Otwarto największe lotnisko w Chinach. Oryginalne Pekin-Daxing

Otwarto największe lotnisko w Chinach. Oryginalne Pekin-Daxing

Pekin Daxing, zdj. cnn.com

Lotnisko Pekin-Daxing budowano przez pięć lat, według projektu Zahy Hadid, zmarłej w 2016 r. architektki.

Potęga Chin

Oficjalnie otwarto lotnisko Pekin-Daxing, największe i prawdopodobnie najdroższe lotnisko w Chińskiej Republice Ludowej. Budowa kompleksu kosztowała bowiem ok. 120 miliardów juanów, co w przeliczeniu daje ok. 56 miliardów złotych.

pekin 4
Pekin Daxing, zdj. Zaha Hadid Architects

W parze z oszołamiającą ceną idzie jednak świetny design. Lotnisko z lotu ptaka przypomina sześcioramienną pomarańczową gwiazdę, natomiast z perspektywy pieszego zachwyca nowoczesnymi obłościami i płynnymi liniami.

pekin1
Pekin Daxing, zdj. Zaha Hadid Architects

Władze Pekinu zadbają także o sprawną komunikację pomiędzy lotniskiem a innymi częściami miasta – powstaną linie kolejowe, linie metra oraz autobusy, które szybko przetransportują podróżujących na lotnisko. Przewiduje się, że w ciągu dwóch kolejnych lat z lotniska skorzysta ok. 45 milionów pasażerów. W dalszej perspektywie ma być ich dwa razy tyle.

pekin3
Pekin Daxing, zdj. Zaha Hadid Architects

Pekin-Daxing przejmie część lotów dość już obciążonego Stołecznego Międzynarodowego Lotniska Pekin. W październiku otworzy się również kolejna linia łącząca Polskę z Chinami.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.