Palais idéal

Palais idéal

Palais idéal, Hauterives

Jeżeli architektura może mieć coś wspólnego z szaleństwem, to Ferdinand Cheval jest niewątpliwie jednym z jej bogów.  

I Have a Dream...

Historia powstania tego „idealnego pałacu” mogłaby spokojnie stać się scenariuszem kasowego hollywoodzkiego filmu. Budynek usytuowany jest we wschodniej Francji, w niewielkiej miejscowości Hauterives i jest dziełem jednego, wcześniej nikomu nieznanego listonosza, który – jak sam twierdził – pewnego dnia, w kwietniu 1879 r. po prostu potknął się o kamień.

Palais idéal, Hauterives

Zachwycony jego niecodziennym kształtem postanowił zabrać go ze sobą. Następnego dnia, podczas roznoszenia przesyłek okolicznym mieszkańcom, postanowił wrócić w to samo miejsce, gdzie odkrył kilka kolejnych wyjątkowych okazów skalnych, które włożył do kieszeni swoich spodni. Kamienie, które znalazł Ferdinand Cheval były typowymi piaskowcami. Ich dziwaczny wygląd zainspirował tego prostego człowieka do stworzenia dzieła swojego życia, wymarzonego pałacu, o którym śnił już wielokrotnie.

Palais idéal, Hauterives

Od tego momentu, przez kolejne 33 lata, używając wysłużonej taczki Ferdinand Cheval zwozi kamienie do swojego ogrodu i konstruuje z nich budowlę wręcz fenomenalną. Jak na typowego samouka przystało, podczas prac inspiruje się rysunkami z pierwszych ilustrowanych czasopism, pocztówkami oraz działaniem samej natury. Swoje marzenie spełnia w roku 1912. Jego pałac ze snów zostaje ukończony bez jakiejkolwiek pomocy osób trzecich. 

Palais idéal, Hauterives

Pierwszy kolaż 

Brak wykształcenia architektonicznego Chevala, pozwoliło stworzyć mu dzieło wymykające się jakimkolwiek klasyfikacjom. Architektura pałacu z sennego marzenia inspirowana jest niemal wszystkim stylami, pochodzącymi z różnych epok. Bez trudu zauważymy tu wpływy algierskie, chińskie czy północnoeuropejskie. Dzieło to można śmiało nazwać pierwszym budowlanym kolażem. Na uwagę zasługują także fantazyjne posągi, m.in. ośmiornicy, łani, kajmana, słonia, pelikana czy niedźwiedzia, które jeszcze bardziej destabilizują percepcję odbiorcy. Nic dziwnego, że pierwsi francuscy surrealiści podziwiali budowlę skromnego listonosza, który podczas prac budowlanych potrafił przemierzyć ponad 40 km dziennie w poszukiwaniu budulca, narażając się na szykany ze strony swoich sąsiadów. Obecnie, krytycy sztuki określają Palais idéal jako przykład prymitywizmu. 

Palais idéal, Hauterives

Cheval chciał zostać pochowany w swoim pałacu, jednak miejscowe władze nie wyraziły na to zgody. Dlatego na miejscowym cmentarzu przez 8 lat budował sobie monumentalną kryptę, gdzie spoczął 19 sierpnia 1924 r., rok po zakończeniu jej budowy. W 1969 r. André Malraux, francuski Minister Kultury, uznał oficjalnie Pałac za zabytek i objął go państwową ochroną.

Palais idéal, Hauterives

 

Ferdinand Cheval, architekt samouk 

Źródło fotografii: www.atlasobscura.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.