Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, zdj. NArchitekTURA

Pracownia architektury krajobrazu NArchitekTURA wykorzystała 40 płyt z szarego piaskowca do stworzenia parku pamięci na miejscu dawnej Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Projekt ma na celu upamiętnienie tragicznej historii polskich Żydów zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Pomnik, nazwany Parkiem Pamięci Wielkiej Synagogi, został zbudowany na miejscu Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, spalonej przez hitlerowców w 1939 roku podczas niemieckiej okupacji Polski. Jak twierdzą architekci, krajobraz został zainspirowany archiwalnym zdjęciem, wykonanym tuż po zburzeniu Wielkiej Synagogi. Zdjęcie przedstawia rumowisko cegieł i kamieni – to właśnie ten motyw architekci z NArchitekTURY próbowali przełożyć na język współczesnej architektury. Cegły pozostałe po ważnej dla społeczności żydowskiej budowli zostały oddane za pomocą ułożonych na trawie piaskowych płyt, rozłożonych w pozornym nieładzie, a w rzeczywistości tworzących przemyślaną kompozycję.

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, zdj. NArchitekTURA

 

„Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu można traktować jako kontynuację i rozwinięcie naszej wcześniejszej realizacji aranżacji wnętrz i wystawy stałej tamtejszego Centrum Żydowskiego. Praca przy tym długotrwałym projekcie była dla nas okazją do zagłębienia się w nieznane nam wcześniej tajniki wyjątkowej historii związanej z tym miejscem, ale też z przedwojenną Polską. Proces stopniowego poznawania i zrozumienia nowej kultury jest dla nas zawsze bardzo cenny i za każdym razem w inny sposób wpływa na tworzoną przez nas architekturę. Projektowaliśmy już w tak egzotycznych miejscach, jak Mozambik, Mali, Maroko, Chiny czy Japonia i za każdym razem nasze koncepcje były mocno zakorzenione w lokalnym kontekście — nie bazujemy jednak na dosłownych cytatach, lecz bardziej na różnych odsłonach współczesnych interpretacji w celu adekwatnego uchwycenia i utrwalenia genius loci” – mówią architekci.

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, zdj. NArchitekTURA

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.