Park Przyjaźni. Elastyczny teren zielony w Armenii
Park Przyjaźni. Elastyczny teren zielony w Armenii
Park Przyjaźni, zdj. IND Architects
Fundacja Inicjatywy na rzecz Rozwoju Armenii ogłosiła zwycięzców konkursu na projekt Parku Przyjaźni w mieście Gyumri w Armenii. Jury konkursu wybrało dziewiętnastu finalistów w trzech kategoriach. Położony w północnej części miasta, odnowiony park ma stać się pierwszym nowoczesnym terenem zielonym, który przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Zwycięzcą w aż dwóch kategoriach, Standard Architectural Element i Landmark Architectural Element, został moskiewski zespół IND Architects. Architekci z zespołu IND zainspirowali się „zygzakowatymi elementami tradycyjnej ormiańskiej architektury” i postawili na modułowość, która zapewni projektowi elastyczność. Park będzie zmieniał swoje oblicze w zależności od tego, jakie wydarzenie będzie miało miejsce na jego terenie. Kształty i wielkości przestrzeni będzie można regulować dzięki możliwości przekształcania drewnianych konstrukcji i zmianę ułożenia wzorzystych markiz.
Park Przyjaźni, zdj. IND Architects
Przebudowa parku zostanie zwieńczona wymianą ławek. Za ich projekt odpowiada rosyjsko-armeński zespół SULIMAN, RAKOVSKAYA i SOFOYAN, zwycięzcy kategorii Urban Furniture. Projektanci zaproponowali nowoczesną, lecz nawiązującą do tradycji Armenii ławkę. Jej charakterystycznym znakiem są kamienne podłokietniki, których liczba będzie zależeć od długości mebla. W przypadku długich ławek, oddzielą one od siebie odpoczywających spacerowiczów, pozwalając zachować każdemu z nich prywatną przestrzeń.
Park Przyjaźni, zdj. IND Architects
Konkurs jest częścią zintegrowanego rozwoju parku, do którego dążą władze miasta. Nowe oblicze parku ma odzwierciedlać tożsamość miasta i regionu, a także ukazywać chęć międzynarodowej współpracy i jednoczenia się w walce o lepsze jutro. Do organizatorów spłynęło blisko 85 propozycji aż z 16 krajów. Jury dokonało wyboru na podstawie kryteriów takich jak funkcjonalność, przyjazność dla środowiska, ergonomia, estetyka czy koszt realizacji.
Van Alen i Rada Miasta Nowego Jorku ogłosili zwycięzców międzynarodowego konkursu Reimagining Brooklyn Bridge. Zwycięski projekt w kategorii profesjonalnej to Brooklyn Bridge Forest autorstwa interdyscyplinarnego zespołu, w tym członków Pilot Projects Design Collective, Cities4Forests, Wildlife Conservation Society oraz firm Grimshaw i Silman. W kategorii młodych dorosłych zwyciężył projekt Do Look Down autorstwa Shannon Hui, Kwans Kim i Yujin Kim.
Szklany pawilon powstały w Quebec w Kanadzie został zaprojektowany przez biuro Maurice Martel jako hołd dla architektury w stylu modernistycznym. „Pawilon A” to „ogrodowa oaza” z basenem, którego można używać o każdej porze roku. W czasie długich zim, z których słynie region, budynek służy jako miejsce relaksu, czytania lub jogi wśród zaśnieżonego krajobrazu rozwijającego się dookoła dzięki szklanym ścianom. W lecie wystarczy je otworzyć, by pawilon połączył się z długim drewnianym tarasem i otworzył na ogród.
Studio Gang, Hill West Architects oraz Michaelis Boyd Associates przezentują niemal ukończoną wieżę 11 Hoyt w Nowym Jorku. Zbudowana z prefabrykowanych materiałów zaoferuje miejsce do życia ponad czterystu rodzinom.
Biura Hassell prezentuje nietuzinkowy projekt medycznego hotelu, w którym pacjenci będą mogli dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.