Park Przyjaźni. Elastyczny teren zielony w Armenii

Park Przyjaźni. Elastyczny teren zielony w Armenii

Park Przyjaźni, zdj. IND Architects

Fundacja Inicjatywy na rzecz Rozwoju Armenii ogłosiła zwycięzców konkursu na projekt Parku Przyjaźni w mieście Gyumri w Armenii. Jury konkursu wybrało dziewiętnastu finalistów w trzech kategoriach. Położony w północnej części miasta, odnowiony park ma stać się pierwszym nowoczesnym terenem zielonym, który przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Zwycięzcą w aż dwóch kategoriach, Standard Architectural Element i Landmark Architectural Element, został moskiewski zespół IND Architects. Architekci z zespołu IND zainspirowali się „zygzakowatymi elementami tradycyjnej ormiańskiej architektury” i postawili na modułowość, która zapewni projektowi elastyczność. Park będzie zmieniał swoje oblicze w zależności od tego, jakie wydarzenie będzie miało miejsce na jego terenie. Kształty i wielkości przestrzeni będzie można regulować dzięki możliwości przekształcania drewnianych konstrukcji i zmianę ułożenia wzorzystych markiz.

Park Przyjaźni, zdj. IND Architects

 

Przebudowa parku zostanie zwieńczona wymianą ławek. Za ich projekt odpowiada rosyjsko-armeński zespół SULIMAN, RAKOVSKAYA i SOFOYAN, zwycięzcy kategorii Urban Furniture. Projektanci zaproponowali nowoczesną, lecz nawiązującą do tradycji Armenii ławkę. Jej charakterystycznym znakiem są kamienne podłokietniki, których liczba będzie zależeć od długości mebla. W przypadku długich ławek, oddzielą one od siebie odpoczywających spacerowiczów, pozwalając zachować każdemu z nich prywatną przestrzeń. 

Park Przyjaźni, zdj. IND Architects

 

Konkurs jest częścią zintegrowanego rozwoju parku, do którego dążą władze miasta. Nowe oblicze parku ma odzwierciedlać tożsamość miasta i regionu, a także ukazywać chęć międzynarodowej współpracy i jednoczenia się w walce o lepsze jutro. Do organizatorów spłynęło blisko 85 propozycji aż z 16 krajów. Jury dokonało wyboru na podstawie kryteriów takich jak funkcjonalność, przyjazność dla środowiska, ergonomia, estetyka czy koszt realizacji.

Park Przyjaźni, zdj. IND Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.