Pavilion Tokio 2020. Przegląd projektów

Pavilion Tokio 2020. Przegląd projektów

Kokage-gumo, projekt Junya Ishigami, zdj. Shuji Goto

Zespół japońskich artystów i architektów prezentuje dziewięć tymczasowych pawilonów architektonicznych, które staną w kilku strategicznych miejscach Tokio, nieopodal Stadionu Narodowego zaprojektowanego przez Kengo Kumę. Obiekty powstaną w ramach przedsięwzięcia Pavilion Tokyo 2021, towarzyszącego odbywającym się obecnie Igrzyskom Olimpijskim.

Projekty japońskich architektów zaskakują nowatorskością i precyzją. Kazuyo Sejima zaprojektował pawilon przypominający smukły strumień wody przebiegający przez ogród Hamarikyu,. Odbijająca niebo i chmury, obsadzona roślinami przestrzeń idealnie wpisuje się w charakterystykę terenu. Sou Fujimoto proponuje dwa bliźniacze Pawilony Chmur, charakteryzujące się lekkością i nieważkością. Yayoi Kusama zaś stworzył pustą, interaktywną przestrzeń, którą zwiedzający będą mogli pokryć wlepkami, napisami i rysunkami, zaznaczając swoją obecność w Tokio.

Suimei, projekt Kazuyo Sejima zdj. Kazuyo Sejima Associates
 

 

Herbaciarnia Go-an zaprojektowana przez Terunobu Fujimori jest ukłonem w stronę tradycyjnej lokalnej architektury, reinterpretując w nowoczesny sposób charakterystyczne elementy japońskiej herbaciarni. Przywiązanie do tradycji w swoim projekcie podkreśla również Junyi Ishigami, który stworzył szereg zadaszonych przestrzeni w kontekście natury, aby zapewnić spacerowiczom cieniste miejsca do odpoczynku.

Cloud pavilion, projekt Sou Fujimoto, zdj. Keizo Kioku
 

 

Pośród artystów, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, znajdują się również Makoto Aida, Akihisa Hirata, Teppei Fujiwarę i Daito Manabe. Pawilony będzie można oglądać do 5 września. Za organizację wydarzenia odpowiada Tokyo Metropolitan Government, Arts Council Tokyo i muzeum sztuki nowoczesnej Watari-um. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie Tokyo Tokyo Festival, cykl programów kulturalnych i edukacyjnych.

Herbaciarnia Go-an, projekt Terunobu Fujimori, zdj. ToLoLo studio
 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.