Pawilon Fiński na Expo 2020

Pawilon Fiński na Expo 2020

Finland Pavilion Dubai Expo 2020, zdj. JKMM

Oto tegoroczna propozycja Finlandii. Pawilon zaprojektowany przez JKMM Architects bezpośrednio nawiązuje do fińskiej kultury i sztuki, zwracając jednocześnie uwagę na problemy dotykające współczesne społeczeństwa.

Pawilon Finlandii na Expo Dubai 2020 czerpie inspiracje z pięknej, mroźnej i minimalistycznej fińskiej natury oraz historii i folkloru państwa – budowla swoim kształtem nawiązuje do kształtu namiotu, przywodząc na myśl sposób życia naszych przodków sprzed wielu tysięcy lat, a także wprowadzając element mistycyzmu i tajemniczości.

Finland Pavilion Dubai Expo 2020, zdj. JKMM

Pawilon został podzielony na dwa piętra. Na parterze znajduje się duża, otwarta hala, otoczona przestrzeniami wystawowymi, na pierwszym piętrze natomiast znajdą się sale, które mogą być wykorzystane jako miejsca spotkań, dialogu i wspólnego dochodzenia do nowatorskich rozwiązań. Pomieszczenia zostały rozłożone tak, by wewnątrz mogła zmieścić się nawet duża liczba zwiedzających, bez tworzenia sztucznego tłoku.

Budynek otaczają dwa płytkie baseny, symbolizując charakterystyczne dla krajobrazu Finlandii jeziora. Przed wejściem znajdują się drewniane siedzenia, a dookoła niech – grunt pokryty fińskim granitem. W obszar pawilonu zostaną dyskretnie wkomponowane symbole Finlandii: jeziora, kamienie, wąwozy, peleryny i żagiel.

Finland Pavilion Dubai Expo 2020, zdj. JKMM

Pawilon zostanie zbudowany prawie w całości przy użyciu materiałów z lokalnego rynku, co zmniejszy obciążenia środowiskowe związane z logistyką i transportem. Co więcej, prosta konstrukcja minimalizuje zużycie materiałów. 80–85 procent materiałów użytych do budowy Snow Cape zostałnie poddanych recyklingowi i ponownie wykorzystane po zakończeniu Expo 2020 w Dubaju.

 

źródło: archidaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.