Pawilon Finlandii na Expo 2020. Ekologiczna przestrzeń

Pawilon Finlandii na Expo 2020. Ekologiczna przestrzeń

Pawilon fiński, zdj. Marc Goodwin

Wystawa pawilonów na Expo jest niepowtarzalną możliwością ukazania wartości i problemów każdego z biorących w niej udział krajów. Twórcom pawilonu fińskiego na Expo 2020 w Dubaju zależało na ukazaniu silnych związków narodu z naturą i ideami zrównoważonego rozwoju. Jak mówią projektanci JKMM Architects, mieszkańcy Finlandii głęboko wierzą, że dbałość o środowisko jest kluczem do wysokiej jakości życia.

Pawilon Snow Cape, zaprojektowany przez JKMM Architects, w subtelny sposób przywołuje niepowtarzalną fińską przyrodę i wielowiekowe tradycje ludu zamieszkującego tereny Finlandii. Minimalistyczna konstrukcja z wejściem przypominającym namiot ma przypominać o koczowniczym dziedzictwie Finlandii, jak również zaznaczać krzyżowanie się dwóch kultur – fińskiej i arabskiej. Zamontowane wewnątrz płytkie baseny i granit nawiązują natomiast do charakterystycznego krajobrazu. Twórcy zaznaczają, że ich celem było uzyskanie jak najlepszego efektu przy jak najmniejszej ingerencji w środowisko, dlatego do realizacji projektu użyto stosunkowo niewiele materiałów budowlanych.

Pawilon fiński, zdj. Marc Goodwin

 

W przestrzeni wystawienniczej wewnątrz pawilony znajduje się 53-metrowy ekran, na których wyświetlane są przedstawienia fińskiej przyrody i spokojnej codzienności Finów, uważanych za najszczęśliwszą grupę narodową na całym Świecie.

Pawilon fiński, zdj. Marc Goodwin

 

„Projektując pawilon, staraliśmy się przenieść fragment fińskiej natury do Dubaju. Pawilon został zainspirowany cienką warstwą pierwszego śniegu, który pokrywa fiński krajobraz na początku zimy […]. Główne wejście zostało zainspirowane tradycyjnym arabskim namiotem. W koncepcji architektonicznej pawilonu spotykają się dwie kultury. Mamy nadzieję, że będzie to najlepsza przestrzeń na Expo, sprzyjająca spotkaniom i dialogowi” mowi – Teemu Kurkela, założyciel JKMM Architects.

Pawilon fiński, zdj. Marc Goodwin

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.