Pawilon Japoński na Expo

Pawilon Japoński na Expo

Pawilon Japoński, zdj. Yuko Nagayama

Pawilon Japoński na Expo 2020 w Dubaju autorstwa praktyki Yuko Nagayama and Associates dostarczy widzom niezwykłych doznań wizualnych. Jak mówią odpowiedzialni za projekt pawilonu architekci, został on zainspirowany przez podobieństwa, które łączą tradycyjne wzornictwo japońskie z wzornictwem arabskim.

Zadaniem pawilonu jest odkrywanie podobieństw łączących Bliski Wschód i Azję. Aby wydobyć elementy wspólne na światło dzienne, architekci posłużyli się wzorami arabeski i asanoha, a także tradycyjnej japońskiej sztuki pakowania prezentów – origata. „Jeśli chodzi o powiązania kulturowe, zacząłem od podobieństw, jakie widzimy między wzorami geometrycznymi Bliskiego Wschodu i Japonii. Zbadałem je na fasadzie budynku, która jest nowym geometrycznej siatki trójwymiarowej służącej jednocześnie jako samodzielna struktura, jak i filtr środowiskowy” – mówi Yuko Nagayama.

Pawilon Japoński, zdj. Yuko Nagayama

 

Charakterystyczna faktura fasady zbudowana jest z ekologicznego, delikatnego materiały przypominającego japoński papier. Dodatkowy „parawan” chroni pawilon przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przed budynkiem znajdzie się również zbiornik wodny, którego zadaniem będzie delikatnie chłodzić otoczenie pawilonu.

Pawilon Japoński, zdj. Yuko Nagayama

 

Architekci podkreślają, że przesłaniem ich pracy jest to, że warto eksplorować podobieństwa między kulturami pozornie dalekich od siebie kultur. Zależy im również na tym, aby zachęcić zarówno Japończyków, jak i zwiedzających wszystkich innych narodowości, do radosnego odkrywania kultur tych i kolejnych gospodarzy Expo.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.