
MVRDV dla Taipower
Studio MVRDV prezentuje swój najnowszy projekt, stworzony specjalnie dla państwowej firmy energetycznej Taipower. Oryginalna forma budynku odzwierciedla dążenia Tajwanu do produkcji energii przyjaznej środowisku i obywatelom.
Przyznano nagrodę Złotego Lwa na tegorocznym Biennale w Wenecji. Tegoroczne wyróżnienie powędrowało do pawilonu Zjednoczonych Emiratów Arabskich za konstrukcję zatytułowaną Wetland, nad którą kuratelę sprawują Wael Al Awar i Kenichi Teramoto.
Najlepszy pawilon został wybrany przez jury, w skład którego weszli znawcy architektury z całego świata: Kazuyo Sejima (Japonia) Sandra Barclay (Peru), Lamia Joreige (Liban), Lesley Lokko (Ghana-Szkocja) i Luca Molinari (Włochy). Nagrodzony projekt pochyla się nad geografią i zasobami naturalnymi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby znaleźć alternatywy dla cementu, którego jest niezwykle obciążająca dla środowiska.
„Jeszcze przed pandemią zaczęliśmy przyglądać się sabkhas, pokaźnemu ekosystemowi naturalnych solnisk powstających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To zainspirowało nas do spojrzenia na niego jak na odnawialny zasób budowlany, który z powodzeniem może zastąpić cement. […] Wraz z grupą naukowców z Tokio, Abu Dhabi i Sharjah pracujemy nad odtworzeniem procesu krystalizacji ekosystemu sabkha. Pawilon prezentuje rezultaty naszych nieustających poszukiwań odnawialnego materiału budowlanego” – mówią twórcy projektu Wetland.
Tegoroczna, siedemnasta edycja La Biennale odbywa się pod hasłem „How will we live together”. Uczestniczący w niej artyści skupiają się między innymi na tematach światowej migracji, globalizacji, zmian klimatycznych i praw człowieka.
Studio MVRDV prezentuje swój najnowszy projekt, stworzony specjalnie dla państwowej firmy energetycznej Taipower. Oryginalna forma budynku odzwierciedla dążenia Tajwanu do produkcji energii przyjaznej środowisku i obywatelom.
Pracownia ZUP-a przedstawia projekt budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Architekci musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami wynikającymi z ograniczonej powierzchni działki. Mimo trudności udało im się stworzyć wyjątkowe, wygodne i funkcjonalne miejsce do życia w modernistycznym stylu.
Studio architektoniczne Ménard Dworkind przedstawia projekt letniego domu wykonanego z drzewa cedrowego. Umiejscowiony na zalesionym terenie w Quebec, pozwala mieszkańcom na relaks w otoczeniu natury, zapewniając im jednocześnie wszelkie wygody, a także niezwykłe doznania estetyczne.
Yona Friedman, znany ze swojej teorii architektury mobilnej i projektu przestrzennego miasta, zmarł 20 lutego, w wieku 96 lat. Urodzony na Węgrzech francuski architekt i teoretyk był jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie sztuki na przełomie lat 50. i 60.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.