Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich z nagrodą Złotego Lwa

Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich z nagrodą Złotego Lwa

Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zdj. Frederico Torra

Przyznano nagrodę Złotego Lwa na tegorocznym Biennale w Wenecji. Tegoroczne wyróżnienie powędrowało do pawilonu Zjednoczonych Emiratów Arabskich za konstrukcję zatytułowaną Wetland, nad którą kuratelę sprawują Wael Al Awar i Kenichi Teramoto.

Najlepszy pawilon został wybrany przez jury, w skład którego weszli znawcy architektury z całego świata: Kazuyo Sejima (Japonia) Sandra Barclay (Peru), Lamia Joreige (Liban), Lesley Lokko (Ghana-Szkocja) i Luca Molinari (Włochy). Nagrodzony projekt pochyla się nad geografią i zasobami naturalnymi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby znaleźć alternatywy dla cementu, którego jest niezwykle obciążająca dla środowiska.

Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zdj. Frederico Torra

 

„Jeszcze przed pandemią zaczęliśmy przyglądać się sabkhas, pokaźnemu ekosystemowi naturalnych solnisk powstających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To zainspirowało nas do spojrzenia na niego jak na odnawialny zasób budowlany, który z powodzeniem może zastąpić cement. […] Wraz z grupą naukowców z Tokio, Abu Dhabi i Sharjah pracujemy nad odtworzeniem procesu krystalizacji ekosystemu sabkha. Pawilon prezentuje rezultaty naszych nieustających poszukiwań odnawialnego materiału budowlanego” – mówią twórcy projektu Wetland.

Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zdj. Frederico Torra

 

Tegoroczna, siedemnasta edycja La Biennale odbywa się pod hasłem „How will we live together”. Uczestniczący w niej artyści skupiają się między innymi na tematach światowej migracji, globalizacji, zmian klimatycznych i praw człowieka.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.