Pawilon marokański na Expo 2020

Pawilon marokański na Expo 2020

Pawilon Marokański, zdj. OUALALOU + CHOI

Studio OUALALOU + CHOI zaprezentowało projekt pawilonu Maroka na Expo 2020 w Dubaju. Pomysł architektów został zainspirowany tradycyjnymi, właściwymi dla Maroka technikami konstrukcji i projektowania.

Zaprojektowany przez ceniony w świecie architektury zespół OUALALOU + CHOI , pawilon Maroka ma zostać otwarty w październiku 2020. Interesujący projekt zakłada stworzenie budynku z ubitej ziemi – konstrukcja o powierzchni 4000 metrów kwadratowych i wysokości 33 metrów stanie się największą w swoim rodzaju. Specjalnie ubijana ziemia, stosowana w tradycyjnym budownictwie marokańskim do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych, zapewnia ochronę przed gorącym i suchym klimatem panującym na zewnątrz.

Pawilon Marokański, zdj. OUALALOU + CHOI

„Przenieśliśmy techniczne i twórcze granice tradycyjnych materiałów budowlanych Maroka na nowy poziom, jednocześnie oddając hołd bogatej, zróżnicowanej kulturze i krajobrazowi tego kraju” – mówią architekci. Kompozycja składa się z dwudziestu dwóch prostokątnych segmentów, w tym czternastu przestrzeni wystawowych, tradycyjnej marokańskiej restauracji, herbaciarni, nowoczesnej jadłodajni ulicznej, sklepiku, przestrzeni przeznaczonej do organizacji wydarzeń kulturalnych oraz pomieszczeń administracji.

Pawilon Marokański, zdj. OUALALOU + CHOI

Sercem budynku jest wewnętrzny dziedziniec – element obowiązkowy w architekturze Maroka. To on łączy przestrzenie pawilonu, pozwalając na swobodną komunikację między nimi. Dodatkowo, galerie, w których wystawione będą dzieła nawiązujące do specyfiki każdego z regionów Maroka, zostaną połączone ścieżką, dzięki czemu zwiedzający będą mogli „zwiedzić” cały kraj i prawdziwie poznać jego bogate dziedzictwo kulturowe.

Po  zakończeniu Expo 2020 pawilon zostanie przekształcony w kompleks mieszkaniowy: istniejące moduły zostaną przekształcone w apartamenty. Znajdzie się również miejsce na basen, klub fitness oraz wspólny salon.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.