Pierwszy duży projekt OMA w Belgii

Pierwszy duży projekt OMA w Belgii

Siedziba SNCB/NMBS, zdj. OMA

Studio OMA zwyciężyło w konkursie na projekt nowego budynku centrali dla krajowej spółki kolejowej SNCB/NMBS w Brukseli. Będzie to pierwsza samodzielna tak duża realizacja studia w Belgii.

Studio opublikowało projekt 11-piętrowego wieżowca o wysokości 236 metrów. Budynek usytuowany będzie naprzeciwko torów na dworcu kolejowym Bruksela Południowa. Projekt zakłada także rewitalizację oryginalnych obiektów kolejowych powstałych w latach 50. –trzech monumentalnych, nieużywanych przez długi czas budynków przed Aleją Fonsny. Łącznie projekt stworzy 75 000 m2 powierzchni użytkowej i biurowej.

Siedziba SNCB/NMBS, zdj. OMA

Oprócz miejsca dla 4000 pracowników, propozycja OMA obejmuje sale konferencyjne i szkoleniowe, centrum fitness, restaurację i ogrody na dachu istniejących budynków. Jak zapowiada OMA, nowy budynek będzie nie tylko przyjazny użytkownikom, ale też zwiększy wizualną atrakcyjność ulicy, przy której zostanie postawiony.

Siedziba SNCB/NMBS, zdj. OMA

Projekt fasady, jak mówią architekci ze studia OMA, nie jest przypadkowy. Jasny, nowoczesny design ma reprezentować różnorodność działań w ramach dążenia SNCB/NMBS do otwartości i przejrzystości.

Siedziba SNCB/NMBS, zdj. OMA

źródło: archello.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.