Pierwszy na świecie pomnik ofiar pandemii COVID-19

Pierwszy na świecie pomnik ofiar pandemii COVID-19

Pomnik ofiar COVID-19, zdj. Gomez Platero

Firma architektoniczna Gómez Platero zaprojektowała pierwszy na świecie pomnik upamiętniający osoby, które poniosły śmierć lub doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z pandemią COVID-19. Konstrukcja zatytułowana World Memorial to the Pandemic ma być według projektantów miejscem żałoby, pamięci i refleksji, a także przypomnieniem o odpowiedzialności za siebie i innych, którą powinni kierować się ludzie tak w czasach pandemii, jak i po niej.

Architektura jest potężnym narzędziem do zmiany świata. To przede wszystkim rzeczywistość zbiorowa i historyczna, zbudowana z niewielkich fragmentów, które przetrwały upływ czasu i stały się trwałym elementem kultury. To sposób na pokazanie, kim jesteśmy w skali planety. Pomniki wyznaczają nasze wspólne kulturowe i mentalne kamienie milowe. Tworząc pomnik zdolny do aktywowania zmysłów i wspomnień, możemy przypomnieć innym, tak jak zrobiła to pandemia, że jako istoty ludzkie jesteśmy podporządkowani naturze, a nie odwrotnie ” – mówi Martín Gómez Platero, główny architekt.

Pomnik ofiar COVID-19, zdj. Gomez Platero

 

Architekci podkreślają, jak ważna w ich projekcie jest kwestia ekologii. Projektując, mieli w pamięci, by pozyskanie materiałów, jak i sama budowa pomnika, nie pozostawiły dużego śladu węglowego – tym sposobem chcieli zminimalizować wpływ budowli na środowisko naturalne.

Pomnik ofiar COVID-19, zdj. Gomez Platero

 

Położony na wybrzeżu pomnik będzie miał kształt dużego dysku z wyrwą w środku. Dzięki położeniu w malowniczym miejscu, pozwoli odwiedzającym na chwile zadumy i wyciszenia. Do pomnika będzie prowadzić długie molo. Projekt jest obecnie konsultowany z rządem Urugwaju w celu wybrania idealnej lokalizacji. Szacuje się, że jego budowa nie potrwa dłużej niż sześć miesięcy.

Pomnik ofiar COVID-19, zdj. Gomez Platero

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.