Pionowe lasy, czyli specjalność Stefano Boeri Architetti

Pionowe lasy, czyli specjalność Stefano Boeri Architetti

Verical Forest, zdj. Stefano Boeri Architetti

Włoskie studio Stefano Boeri Architetti przedstawia swoją koncepcję Vertical Forest w projekcie drapaczy chmur pokrytych tysiącami drzew. Projekt, ujawniony wczoraj przez Stefano Boeri Architetti na konferencji klimatycznej COP27 w Sharm El Sheikh w Egipcie, składa się z dwóch zwężających się wież o wysokości odpowiednio 190 i 150 metrów.

Na obu wieżach znajdzie się łącznie 2640 drzew i 27600 krzewów, a także system szklarni i ogrodów hydroponicznych. Te ostatnie, jak twierdzą twórcy projektu, zostały zaprojektowane tak, aby uprawiać rośliny w formacji pionowej przy użyciu wodnych i mineralnych roztworów odżywczych zamiast gleby.

Verical Forest, zdj. Stefano Boeri Architetti

 

Według studia, projekt powstał na zlecenie inicjatywy inwestycyjnej Impact One, aby przynieść Dubajowi korzyści płynące z „leśnictwa miejskiego”. „Projekt zlecony przez Impact One stanowi pierwszy prototyp pionowego lasu dla obszaru MENA w celu zintegrowania korzyści płynących z leśnictwa miejskiego, takich jak absorpcja drobnych cząstek pyłu, regulacja mikroklimatu i redukcja efekt cieplarniany wraz z innowacjami w ramach zarządzania systemem wodnym w suchym klimacie i optymalizacji produkcji energii ze źródeł odnawialnych” – mówią architekci ze studia Stefano Boeri Architetti.

Verical Forest, zdj. Stefano Boeri Architetti

 

Studio Stefano Boeri Architetti słynie z budynków, na fasadach których znajdują się rośliny, od czasu opracowania koncepcji Vertical Forest i stworzenia jego pierwszego prototypu w Mediolanie w 2014 roku. Włoskie studio projektowało już pionowe lasy w wielu miastach w Europie i Azji.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.