Transamerica Pyramid. Piramida na sprzedaż

Transamerica Pyramid. Piramida na sprzedaż

Transamerica Pyramid wtopiona w panoramę San Francisco, Photograph taken by User:Digon3 CC BY-SA 3.0

Architektoniczna perła San Francisco, Transamerica Pyramid, czeka na nowych właścicieli. Zaprojektowana i zbudowana w latach 70. ubiegłego wieku jest punktem orientacyjnym na mapie miasta, każdego dnia przyciągając tysiące turystów i wielbicieli architektury.

Mierz wysoko, William

Kiedy u schyłku lat 60. architekt William Perreira pracował nad projektem budynku na zlecenie dyrektora korporacji Transamerica, Johna R. Becketta, zakładano, że powstająca Transamerica Pyramid będzie najwyższym budynkiem świata. Miała ona bowiem osiągnąć aż 350, 5 metra. Ostatecznie jednak, na skutek ograniczeń nałożonych przez władze miasta, zrealizowany projekt mierzył 260 metrów, stając się tym samym najwyższym budynkiem w San Francisco i pozostał nim przez niemal pół wieku. Założeniem projektu było stworzenie monumentalnej i funkcjonalnej formy, która nie „zabierze” światła otaczającym ją ulicom. Niekonwencjonalny kształt budynku nie jest więc wynikiem fantazji architekta, a dobrze przemyślanym rozwiązaniem. Aby dodatkowo rozświetlić otoczenie wieży, pokryto jej elewację kruszonym kwarcem.

William Perreira. Courtesy of UC Irvine Special Collections and Archives
William Perreira, Courtesy of UC Irvine Special Collections and Archives

Zbudowana w stylu brutalistycznym, nieregularna trójkątna wieża ma aż 48 pięter obsługiwanych przez 18 wind, z których tylko dwie docierają na sam szczyt. Budynek zwęża się ku górze, dlatego niemożliwym było poprowadzenie szybów zgodnie z jego pionem. Perreira rozwiązał ten problem wprowadzając do projektu zaczynające się na poziomie 29. piętra „skrzydła”, będące zarówno skrytką dla wind i schodów ewakuacyjnych, jak i intrygującym elementem wizualnym.

transamerica 2
Transamerica Pyramid via Shutterstock

Kto zamieszka w piramidzie?

Transamerica była właścicielem legendarnej budowli od momentu jej powstania aż do roku 1999, gdy przejęła ją duńska firma Aegon. Teraz została wystawiona na sprzedaż za cenę 600 milionów dolarów. Ktokolwiek zdecyduje się na kupno wieży, nie będzie mógł nazwać jej po swojemu. Transamerica zastrzegła sobie bowiem prawo do zmiany nazwy, jak i do użycia wizerunku piramidy w identyfikacji wizualnej firmy.

Źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.